Politsei

Küsimus: Kui vanalt võib seaduslikult ööläbi väljas olla?04.02.2013

Ma olen korduvalt kuulnud vanemate isikute käest väidet, et pärast kella 23.00 on alaealistel avalikes kohtades liikumine keelatud. Samas teab minu tutvusringkond, et vähemalt 16-aastastele isikutele see enam ei kehti. Ma isegi olen öösel politseipatrulli juurest lahkunud vaid väites, et ma olen 16-aastane, kuid olen kuulnud ka juhtumitest, kus 17-aastaseid on koju transporditud sellesama liikumiskeelu alusel. Niisiis sooviks ma teada, kui vanalt võib inimene seaduslikult ööläbi väljas olla.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Eesti Vabariigi lastekaitse seadus ütleb, et alla 16-aastastele kehtib öisel ajal liikumisvabaduse piirang avalikes kohtades ilma saatjata. Kohalikule omavalitsusele on antud õigus seda piirangut kellaajaliselt ajutiselt lühendada, kuid vanusepiiri neil õigus vanemaks nihutada ei ole. Seega, 16-aastane noor võib ilma saatjata iga kell väljas viibida. Kommenteerida, miks 17-aastaseid noori on koju viidud, on juhtumit teadmata keeruline, kuid tavaliselt on selleks põhjuseks süüteo (ennekõike siis alkoholi tarbimise) toime pannud alaealise üleandmine lapsevanemale.