Töötuskindlustus

Küsimus: Kas saan töötuskindlustushüvitist kui olen osaühingu omanik, tasu ei maksa ja koondatakse teisest firmast, kus hetkel töötan?15.09.2015

Tere. Kas saan ennast töötuna arvele võtta ja taotleda hüvitist, kui:
- olen tegelikult OÜ omanik, aga tasusid ei saa ja juhatusse ei kuulu,
- töötan töölepingu alusel teises äriühingus, kus ees ootab koondamine.

Aitäh

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Alates 01.05.2014 jõustunud tööturuteenuste ja -toetuste seaduse alusel ei saa töötuna registreerida isikut, kes on äriühingu juhatuse liige, prokurist, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanik, välismaa äriühingu filiaali juhataja või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juht.

Seega töötuna ei saa registreerida äriühingu juhatuse liiget.
Äriühingu osade või aktsiate omamine (omanik olemine) ei takista töötuna arvelevõtmist.
Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, katseaja või tähtajalise töösuhte lõppemine).