Töötuskindlustus

Küsimus: Kas ettevõtte omanik saab töötuskindlustushüvitist?18.03.2020

Töötan firmas A juba 2,5 aastat töölepingu alusel.
Oman ise firmat B - olen ainuosanik ja ainus juhatuse liige. Firmast B ma ei saa ühtegi tasu - ei palka, juhatuse liikme tasusid ega dividende. Viiruse levikuga tekkinud majandusliku olukorra tõttu koondatakse mind firmast A.
Saan aru, et võin ennast küll töötuna arvele võtta, aga kas mul on õigus saada ka töötuskindlustushüvitist?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Äriühingu juhatuse liiget (äriregistri andmete alusel) saab töötuna arvele võtta, kui ta vastab töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustele:
- tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
- viimane töösuhe (töötamise registri alusel) enne töötuna arvelevõtmist on lõpetatud töötuskindlustushüvitisele õigust andval alusel
(nt koondamine, katseaja või tähtajalise lepingu lõppemine jms);
- juhatuse liikmena ei saa tasu äriühingu juhtimise eest.

Jah, kui vastate tingimustele, siis makstakse tööotsingute toetamiseks töötuskindlustushüvitist.