Töötuskindlustus

Küsimus: Kas 16-aastane põhikooli lõpetanu saab töötutoetust ja õiguse saada Töötukassa partneritelt koolitusi?03.06.2020

Kas 16-aastane põhikooli lõpetanu saab töötutoetust ja õiguse saada Töötukassa partneritelt koolitusi, kui ta võtab end töötuna arvele ja asub kohe ka õppima mittestatsionaarselt gümnaasiumis?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud põhikooli lõpetaja

Töötutoetust saab taotleda ainult töötuna registreeritud isik, sellepärast tutvustan Teile eraldi töötuna arvelevõtmise,
töötutoetuse maksmise ja tööturuteenusele suunamise tingimusi.

1) Töötuna saab arvele võtta isiku, kes vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele. Kodulehel on välja toodud loetelu, kes ei saa töötuna registreerida: https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/keda-ei-voeta-tootuna-arvele
Töötuna registreerida saab alates 16 eluaastast, kes ei õpi üldhariduse statsionaarses õppes ja vastab muudele töötuna registreerimise tingimustele.
2) Töötutoetust saab määrata, kui töötul on eelnevat tööstaaži või tööga võrdsustatud tegevus (nt õppimine).
Kui töötu taotleb töötutoetust õpingute alusel, määratakse töötutoetus 61. päevast avalduse esitamisest arvates.
https://www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/tootutoetuse-maaramine

3) Töötu saab osaleda tööturukoolitusel, kui tal puuduvad erialased oskused või digioskused on napid ning nõustamisel on selgunud,
et tööle saamine eeldab uute teadmiste või oskuste omandamist või olemasolevate täiendamist.