Töötuskindlustus

Küsimus: Kas juhatuse liikme lepinguga töötades on õigus töötuskindlustusele?18.08.2020

Tere!
Kas juhatuse liikme lepingu puhul, mis oma sisult sarnaneb väga töölepingule - see on mu põhitöökoht, saan igakuiselt korralikku palka, mul on õigus haigushüvitistele, puhkusele jms.- on õigus maksta töötuskindlustusmakseid ja saada hiljem õigus töötuskindlustushüvitisele? Või on juhatuse liikme staatuse puhul see välistatud?
Muud töölepingut mul samal ajal ei kehti.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud juhatuse liige
Töötuskindlustuse seaduse § 3 lõike 2 punkti 3 alusel ei ole töötuskindlustusega kindlustatud isik, kes on: juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige tulumaksuseaduse § 9 tähenduses, kellele ei laiene töölepingu seadus.

Juhatuse liikmele makstud töötasult ei maksta töötuskindlustusmakseid, seega ei teki tal töötuskindlustusstaaži.

Äriühingu juhatuse liiget saab töötuna arvele võtta, kui ta vastab töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustele:
- tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
- viimane töösuhe (töötamise registri alusel) enne töötuna arvelevõtmist lõpetati töötuskindlustushüvitisele õigust andval alusel
(nt koondamine, katseaja või tähtajalise lepingu lõppemine);
- juhatuse liikmena ei saa tasu äriühingu juhtimise eest.