Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kehakaalu tõus07.02.2011

Olen 54a naine. Kaal on püsinud pidevalt 69-70 kg piires (pikkust on 166 cm), kuid mõned kuud tagasi kasvas kaal hüppeliselt 5 kg. Tunnen ennast halvasti, paksuna ja ebamugavalt. Mingeid ravimeid, mis kaalu tõstaks, ma ei kasuta - mõtlen üleminukueaga seoses hormoontablette. Elan samamoodi nagu varem ja toitun samamoodi nagu varem. Kuigi terve suve sõin meeletult jäätist, mis mulle kohutavalt maitseb ja olen ka banaanidega maiustanud. Üks probleem mul on - seedimine pole päris korras. Vahepeal käib kõht korralikult läbi, aga seejärel on jälle probleeme, kuigi olen üritanud süüa kiudainerikkaid toite. Ei oska midagi enam ette võtta, et need üleliigsed kilod maha saada. Ehk oskate mulle nõu anda.
Tänan!

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere Sirje! Seoses üleminekueaga toimuvad organismis hormonaalsed muutused, mille tulemusel keha põhiainevahetuseks kuluv energia väheneb, samas toitainete vajadus kasvab, kuna nende omastamine halveneb. Kui kaal tõusis hüppeliselt, võib olla põhjuseks liiga suur toidust saadav energia. Liialdused toidu osas tõstavad kehakaalu kiiremini kui varem. Selleks, et lisandunud kilodest vabaneda on vaja oma toitumine kriitiliselt üle vaadata. Vankumatu reegel tervislikuks toitumiseks on mitmekülgsus, korrapärasus ja toidust saadava energiahulga kontrolli all hoidmine. Seega soovitan süüa korrapäraselt 3 põhitoidukorda ja vahepala nii, et toidukordade vahe ei ületaks 4,5 tundi. Lisada igale toidukorrale koguseliselt pool köögivilja - köögivili "lahjendab", vähendab toidust saadavat koguenergiat ja suurendab toidu kogust – kõht saab täis. Toidukordade vahel juua klaas-paar vett. Valida toite, mis sisaldavad vähe peidetud rasvu, samas kasutada mõõdukas koguses õli toidu valmistamisel, salatitesse. Liikumine ergutab nii ainevahetust kui ka seedimist, seepärast soovitan iga päev vähemalt pool tundi liikuda (kõnd, kepikõnd vms). Kõhukinnisuse tekkeks võib olla mitmeid põhjusi, ka psühholoogilisi, kuid regulaarne söömine ja liikumine aitavad nii kaalu korrigeerida kui ka kõhu korras hoida. Samas võite pöörduda Figuurisõprade poole, kes aitavad välja selgitada põhiainevahetuseks kuluva energia ja anda asjatundlikke soovitusi tervisliku menüü osas.

Edu soovides,
Kaja Torm