Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas diagnoos eeldiabeet tähendab, et diabeet on vältimatu?19.10.2016

Tere!
Olen 49-aastane ülekaaluline naisterahvas. Vereproovil selgus, et veresuhkur on piiripealne ja samuti ka glükohemoglobiin. Sain diagnoosi eeldiabeet. Kas nüüd diabeet on vältimatu, kuna isapoolsel vanaemal oli suhkruhaigus. Mida teha. Püüan tervislikult toituda. Liigun, kuna koer nõuab oma, mingi magusasõber ma pole. Puuvilja armastan ja vahest pisut jäätist. Tarbin kaneeli tl. päevas. Kaalu langetada raske, sest seoses menopausiga kipub vägisi tulema. Olen suutnud stabiilsena hoida. Mida veel soovitate, et diabeeti ära hoida.
Ette tänades

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

2. tüüpi diabeedi tekkimise üks olulisi põhjuseid on liigne kehakaal, seda ei tohiks alahinnata. Pärilikud faktorid võivad suurendada eelsoodumust, kuid haiguse väljakujunemisel mängivad tähtsat rolli kehakaal, füüsiline aktiivsus ja stressiga toimetulek.

Esmaseks soovituseks on tegeleda tõsiselt kehakaalu vähendamisega. Kuigi see võib olla üleminekueas raske ja võtta kauem aega, kuid isegi 5-10% kaalulangetamist võib anda positiivseid tulemusi, et vältida 2. tüüpi diabeedi väljakujunemist ja tõsiseid tervisekahjustusi. Kuigi püüate süüa tervislikult, kaalust mahavõtmiseks ei ole sellest piisanud.
Oluline on:
1. mitmekülgne toit vastavalt vajadusele ja õigetes kogustes
2. piisav füüsiline koormus
Oluline on kiiresti imenduvate süsivesikute piiramine või väljalülitamine menüüst (suhkur, valge jahu, riis, kartul vms), samuti puuviljade piiramine 2 puuviljale päevas.
Köögiviljad, kaunviljad, lahjad lihatooted, kala, tatar, täisteratooted, taimsed rasvad jt tervislikud toiduained mõõdukas koguses.
Soovitan pidada 1 nädala jooksul toidupäevikut, et saada tegelik pilt sellest, mida ja kui palju sööte. Seejärel konsulteerida spetsialistiga, kes suudab hinnata toitumise tervislikkust, vastavust vajadusele ja koguseid ning suunata vajalike muutusteni menüüs, et alandada kaalu ja arvestada diabeediohuga. Vajalik füüsiline koormus - iga päev vähemalt 30 minutit reibast liikumist, mis ergutab organismi paremini tööle, tõstab südame löögisagedust ja intensiivistab ainevahetust (jalutamisest ei piisa).
Lihtsaimaks viisiks toitumise üle kontroll saavutada on kasutada kaalust mahavõtmiseks tervisliku toitumise põhimõtetel baseeruvat programmi, mis kindlustab mitmekülgsuse, vastavuse keha vajadustele ja toidu tasakaalustatuse, arvestades Teie individuaalsust. Sellist programmi pakub näiteks Figuurisõbrad.
 

Küsimus: Kas trauma ja tugev põlve põrutus võib tõsta veresuhkru taset?19.10.2016

Tere!
Olen 49-aastane naisterahvas. Hommikusest veeniverest oli veresuhkur piiripealne, tegin glükohemoglobiini proovi ja see oli ka piiripealne 5,9.
Kuidas alandada veresuhkurt, sest hirm on diabeedi ees - olen ülekaaluline ja vanaemal oli suhkruhaigus.
Kas trauma/kukkumine ja tugev põlve põrutus võib tõsta veresuhkrut? Minu abikaasal tõusis peale traumat, aga läks normi tagasi.
Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!Veresuhkru tase tõuseb ikka ainult toidust tingitult, trauma seda ei mõjuta.
Toidu osas on soovitav püüda kehakaalu vähendada suurema koguse aedviljade ja lahjemate piimatoodete söömisega. Ka puuviljadega ei või liialdada, st kahest õunast päevas piisab. Isegi pregusel rikkalikul mahla valmistamise ajal vältige mahla joomist ja januks jooge ainult vett. Kui saate kehakaalu 5-7 % allapoole, siis kohe ka suhkruhaiguse tekkerisk väheneb! Kindlasti vältige nisujahust tooteid ja asendage need sepiku ja leivaga. Täisterapudrud sobivad. Soovitusi on rohkemgi, kuid juhinduge ikka www.toitumine,.ee lehelt saadud infoga . Võite kaminna mõnekski korraks Figuurisõprade rühma, kuson võimalik juhendajaga otse suhelda ja head nõu saada. Lugupidamisega
Mai Maser
 

Küsimus: Kas rohelise kartuli söömisest võib saada solaniini mürgituse ja kas sümptomiks võib olla ülalaugude turse?23.09.2016

Tere!
Tekkis ülalaugude turse - neerud kontrollitud kõik korras. Avastasin, et oleme abikaasaga mitu päeva söönud rohelisi kartuleid. Abikaasa koorinud, aga tal kehv nägemine. Kui meenutada, oli ka kõhuvalu ja hiljem peavalu mitu päeva. Kas solaniin võib põhjustada silmade turset ja kui oli mürgitus, mida teha, et tunnused kaoks.
Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Solaniin mõjutab seede- ja närvisüsteemi. Mürgistuse sümptomiteks võivad olla: iiveldus, kõhulahtisus, oksendamine, kõhukrambid, põletav tunne kurgus, peavalu, pearinglus aga ka palavik, aistingute nõrgenemine, hallutsinatsioonid, halvatus, isegi kehatemperatuuri langus väga tugeva mürgistuse korral. Mürgistustunnuste erinevus sõltub iga inimese erinevast tundlikkusest ja loomulikult ka söödud solaniini hulgast. Isegi laugude turset võib sellega seostada, kuna häirub vedeliku ainevahetus. Kindlasti tuleb palju juua ja mitte pingutada, hea on lamada, süüa vedelamat toitu, vältida raskesti seeditavat kraami, nt liha. Kergemad haigusunnused mööduvad tavaliselt paari päevaga. Kui aga on tõsisemaid vaevusi, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole. Lugupidamisega Mai Maser.
 

Küsimus: Kuidas toituda pidevate kõrvetiste korral?28.05.2016

Tere, olen 60.a. naine, 169 cm, kaal 72, ktooniline ülehappeline gastriit. Palun kirjutage, milline toit ja milline ravim sobib mulle? Kõrvetised pidevalt, isegi kummardades pikemat aega, tuleb hapet üles. Aitäh!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Kui Teil on pidevalt kõrvetisi ning need häirivad igapäevaelu, siis peate abi küsima elkõige oma perearstilt , mida te kindlasti ka olete teinud ja ka toitumissoovitusi saanud! Ravim määratakse ikka otseselt patsiendiga suhtluses ja põhinedes uuringute tulemustel. Väga üldiselt võin soovitada, et sööge sageli, vähemalt 6 korda päevas ja korrapäraselt. Vahel aitab voodipeatsi tõstmine 15-20 cm võrra, hea pole liiga kuum või liiga külm toit, sobib avarate riiete kandmine. Vahel aitab vaevusi leevendada kaerapiima joomine 3 korda päevas, veerand klaasi korraga. (soovitatakse 1 sl kaerahelbeid valada üle 1 klaasi toasooja veega ja lasta 4 tundi tõmmata, aeg-ajalt segades. Kurnata läbi marli kogu vedelik välja!). Kõige poaremate soovidega Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas peaksin toituma, soovides kasvatada teatud lihaseid, samal ajal rasva põletades?28.05.2016

Tere!
Olen 20-aastane neiu ning olen eesmärgiks võtnud oma vööümbermõõdu vähendamise koos käe- ja rinnalihaste tugevamaks muutmisega. Hetkel kaalun 67 kg, vööümbermõõt 75cm, puus 100cm, rind 96cm. Olen 174 cm pikk.
Olen küllaltki sportlik, hetkel tegelen ülepäeviti sörkjooksuga (aeroobne, 35-60min) ja jõutreeninguga (käed, selg, kõht, rind). Magusa jätsin menüüst täielikult välja. Kuid kuidas toituda, kui soovin rasva kõhu pealt ja igalt poolt mujalt kaotada, samal ajal vajalikke lihaseid kasvatades?
Valke peaksin ilmselt rohkem tarbima, kuid kui palju protsentuaalselt kogu toiduhulgast ja palju koguseliselt? Kas iga päev ühe keedetud munavalge söömine on kahjulik, st 7 munavalget nädalas? Kas on tõsi, et kõige lihtsam looduslikul teel valku saada ongi munavalget süüa või mis oleks veel parem valguallikas? Kui palju peaksin süsivesikuid tarbima, et jätkata rasva kaotamist, kuid kasvatada lihast, sh teha rohkem kätekõverdusi? Palju rasva tarbima peaks? Kas on veel tähtsaid aspekte, millega arvestama peaksin, kui tahan samaaegselt kasvatada lihast ja taljet 7-10cm peenemaks muuta?

Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere. Vabandust, et ma pole Teile vastanud. Spetsiaalsete lihaste treenimiseks vajate oskustega treeneri abi, kes juhendab koos harjutuste ja treeninguga ka toiduvalikute tegemist. Kindlasti vajate pidevat tagasisidet ja nõustamist pikema aja jooksul. Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Kui palju omega-3 rikas toit haiguste ennetamisele kaasa aitavad ja kas peab mingeid toidulisandeid võtma?22.04.2016

Olen ise erinevaid teadusartikleid lugenud, kuid mul ei ole laiemat tausta toitumise vallas. Seetõttu tekkisid küsimused rasvhapete kohta, millele siiralt ootaksin teie arvamust, et teada, mida ja kuidas oma toitumisega ette võtta:
• Rasvhappeid ja omega-3 puudust seotakse väga paljude terviseprobleemide ja haigustega, mida vanasti ei olnud, alates allergiatest ja mäluprobleemidest kuni silmade, liigeste ja veresoonkonnani välja. Kui palju teie arvamuse kohaselt omega-3 rikas toit või lisandid haiguste ennetamisele kaasa aitavad ja kas tänapäeval inimene, kes tahab terve olla, kuid väga palju kala ei söö, peab mingeid toidulisandeid võtma?
• Millises koguses omega-3 peaks täiskasvanud inimene päevas tarbima, et tavatoitumise juures, kus palju tuleb poest ja on poolvalmis, säilitada normaalne keha funktsioneerimine? Olen näinud tuttavate rasvhapete teste, kus ei ole omega-3 ja omega-6 suhe tasakaalus, kuigi nad söövad omega-3 kapsleid.
• Kui keha on omega-3 puuduses, kas siis võib see ära kasutada DHA-d, mida ajus suuremas koguses on? Või taoliselt kehas ainete ümber jagunemist ei toimu?
• Enamikel apteegist ostetavatest kalaõlidest jmt on antioksüdandina lisatud E-vitamiini. Kui vastupidav E-vitamiin teie arvates on, kaitsmaks kalaõli oksüdeerumise/rääsumise eest? Olen näinud uuringut, kus E-vitamiin ei suutnud kalaõli nii hästi kaitsta kui näiteks puhul, kus E-vitamiini asemel oli kogunisti neitsioliivõli.
• Kas rääsunud kalaõli on meile kahjulik?
• Omega-6 ja omega-3 tase kehas peaks olema tasakaalus. Millist omega-3 ja omega-6 suhet teie soovitaksite parimana? Kui inimesel on kehas tohutult palju omega-6, kas omega-3 taseme tõstmine kehas samale tasemele lahendab probleemi? Matemaatiliselt on suhe parem, kuid omega-6 põletiku tekitajana on sellegipoolest kehas väga palju.

Tänan väga juba ette teie aja eest!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Viimaste aastate teadusuuringute põhjal ei tuua enam välja omega-3 ja omega-6 suhte olulisust. See on märgitud ka uutes toidusoovitustes, mis ikka veel ei ole kahjuks trükis ilmunud! Küll aga on oluline kasutada taimseid õlisid, mida praegusel ajal elanikkond valdavalt teeb. Lisaks on suur valik neitsiõlisid (külmpressõlisid), mis sobivad enamasti salatitele lisamiseks ja ka valmistoitudele. Suur õlide kasutamine kompenseerib rasvhapete vajaduse ka siis, kui me ei söö kala nii nagu ideaalis soovitatakse (2.-3 korda nädalas). Loomulikult kala on hea toidukraam ja seda tuleks ikka süüa, siis ei ole vaja mingeid kapsleid enam juurde võtta. Kuid inimene on segatoiduline ja ühte konkreetset toitainet ei maksaks ületähtsustada. Pigem hoiatus, et liialdamine ka omega-3 rasvhappega on alati kahjulikum (verejooksud!), kui kerge puudus. Seega kapsleid pidevalt ei soovita juurde võtta. Rääsunud õli on kahjulik, seda ei tohiks kasutada. E vitamiinil kui rasvades lahustuval antioksüdandil on oluline osa neuroloogilistes funktsioonides ja ta kaitseb rasvhappeid vabade radikaalide tekkest, peroksüdatsioonist. Kuid oluline osa on ikkagi ka säilitamisel, kui leidub uurinuid, kus selle mõju on pandud kahtluse alla. Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Mida üldse süüa, kui igas müüdavas toiduaines on suhkur sees?18.04.2016

Tere

Tahan toituda nisuvabalt ja suhkruvabalt. Tervise pärast. Et siis edaspidi joon vett ja söön kapsast? Poes käies on kõiges suhkrut, kasvõi 0,1g!
Läätsed pidi olema head ja tatar. Poes vaatan pakkidelt - suhkur sees? Millest ma peaksin toituma või kus süüa ostma?
Isegi leiba ei ole ma leidnud ilma suhkruta. Olen täiesti paanikas ja hämmingus.

Ette tänades!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Esimene soovitus teile on selline, et usaldage enda tervet mõistust ja lugege vähem toitumisalaseid jutte ajakirjandusest. Asjatundjad (eelkõige Tervise Arengu Instituut) panevad südamele, et mitte liialdada kolme toiduga - suhkur, sool ja rasv! Keegi ei keela neid süüa. Need kõik on maitseparandajad, konservandid ja igat neist on mõõdukalt vaja. Hoiatame suhkruga jookide ja lisatud suhkruga maiustuste eest. Tavapäraselt võiksite suhkrut lisada joogile või magustoidule, marjadele jm kuni 8 teelusikatäit päevas. Seega kui mõnes toidukaubas on mõni gramm suhkrut, ei ole sellest probleemi.
Kui aga peaks olema ülekaal, siis valige kindlasti väiksema lisatud suhkru hulgaga tooteid ja paratamatult peate siis tegema arvutusi. Tasub teada, et näiteks magusates jogurtites on pooles klaasis juba 2-3 teelusikatäit suhkrut (kuni 13 grammi).See väike hulk suhkrut, mis on leivas, piimas (laktoos ehk piimasuhkur) kulub teile energiaks ära. Sellepärast juhul, kui olete arvuti kasutaja, lugege täiendavad infot lehelt www.toitumine.ee
Kui on aga gluteenitalumatus, siis küll tulebki valida vastava märgistusega teraviljatooteid. Selle lühikese vastusega on raske kogu teemat haarata, aga loodan, et saite veidi infot juurde. Lugupidamisega
Mai Maser
 

Küsimus: Kaalualandamine, süsivesikud ja veresuhkru tase05.02.2016

Olen aastaid võidelnud ülekaaluga. Vahel on õnnestunud kaalu ka langetada umbes 10 kg ringis, aga siis on kõik jälle tagasi tulnud ja vahel rohkemgi. Olen 54. aastane naine ning endiselt ülekaaluline (82kg/160cm). Tõsi, vahepeal kaalusin ka 92kg, nii et võitlus käib ja väikseid edusamme on olnud.

Teoorias tean küll, mis on tervislik toit, aga tihti on siiski kogustega ja isudega probleem. Olen magusasõltlane ja asendan maiustused tavaliselt suure koguse puuviljadega. Ja eks patutoite tuleb ka vahel ette ja siis on lõpuks raske pidama saada. Söömahooge vallandavad nii stress, emotsioonid kui ka mingi toit ise. Olukord sarnaneb sõltlase käitumisele, ei suuda ennast pidurdada. Olen püüdnud aru saada, mis minuga toimub ja kuidas teha nii, et ei oleks neid söömasööstusid, olen käinud kunagi ka kaalujälgijate rühmas, aga probleem on jätkuvalt alles.

Lahenduste otsimine on mind viinud süsivesikutevaese toitumise teema juurde. Viimastel aastatel on olnud juttu LCHF toitumisest (vähe süsivesikuid, palju rasva). Ka meil Eestis on mõni inimene tõestanud, et selle abil on korralik kaalulangetamine võimalik ja veel näljatundeta ning veresuhkru näidud on ka ideaalsed olnud. Mõtlesin siis, et võin ju natuke proovida, kuidas see mulle mõjub. Tegin nüüd 4 päeva sellist toitumist, kus kalorid olid kontrollitud (1200-1500), kuid süsivesikuidv 4-5%, valke 16-17% ja rasva 79-81% ringis. Seega rohkelt võid ja kookosrasva, mõõdukalt muna, liha ja kala ning koort, aedvilja üsna natuke, aga vot teravilja, puuvilja ja muud magusat üldsegi mitte.

Tulemuseks oli tõesti kiire kaalulangus, kindlasti läks see kõigepealt vee arvelt ja ka seetõttu, et 2. päeval tekkis kõhulahtisus, mis küll möödus, aga kaalunumbrit tublilt alandas. Kolme päevaga -3,4kg. Ja isude poolest oli päris rahulik olla, suutsin end kontrollida, kõht oli täis. Oleksin võinud nüüd hõisata, et lõpuks ometi!... Aga ohutuluke minus hakkas põlema, sest samas panin tähele seda, et igal õhtuti tekkis kerge iiveldus, oletan, et rohkest rasvast ja aegajalt olid ka kõhus kerged pisted, mis tekitasid tunde, et kas jälle läheb kõht lahti. Ei, rohkem kõhulahtisust ei tekkinud, aga need märgid tekitasid tunde, et mingi organ justkui tõrgub. On see kõhunääre vm?

Mõõdan vahel endal ka veresuhkrut, sest mu isa oli vanemas eas diabeetik ja minulgi on veresuhkru näit aastaid piiripealne olnud. Viimastel aegadel on kodus mõõtes vahel hommikuti söömata juba normist kõrgem 6,4-6,6. Perearstile ei ole ma veel pöördunud, mõtlen, et ehk saan toitumisega asja parandada. Lootsin nüüd, et süsivesikutevaene dieet aitab veresuhkru näitu parandada. Aga mu rasvadieedi teise päeva hommikul oli see koguni 7,7. Täna hommikul oli küll õnneks 6,4, aga tundub, et ikkagi liiga kõrge, kui arvestada, et olin eelmisel päeval tarbinud süsivesikuid kõigest 4,87% (Nutridata andmed). Kaal küll taas alanes -0,4kg päevaga, aga veresuhkru näitu lootsin paremat. Võibolla 4 päevaga ei saagi veel muutusi tulla? Olen segaduses. Kas veresuhkru alandamiseks peaks siiski rohkem süsivesikuid sööma ja samas rasva palju vähem? Mis on õige, kui diabeet ohustab? Kui keegi seletaks ... See rasvadieet võib mul kaalu alandada küll, kuid kahtlustan, et äkki on mul mingi organ selleks liiga nõrk või kahjustunud ja ei tule lihtsalt nii suure rasvakogusega hästi toime, sest lõpuks tekib õhtuti peale sööki kerge iiveldus? Korraks tekkinud kõhulahtisus, igapäevased pisted kõhus ja õhtused iiveldused annavad ju märku, et ma teen midagi valesti? Ei taha liigseid terviseriske võtta ja vist katkestan selle rasvadieedi. Samas jääb küsimus, kuidas veresuhkrut alandada, kas siis süsivesikud ei olegi need kõige suuremad vaenlased?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kindlasti kaalu alandamine ei ole eesmärk omaette! Ainevahetusele sobiv on hoida toitainete vahekord füsioloogiliselt soovitatud vahemikes. See tähendab, et rasvadega liialdamine ei ole tervislik vaatamata sellele, et olete saanud kaalu alandada. Toidusoovitused nii meil kui ka Põhjamaades eeldavad, et süsivesikute kogus on umbes pool päevasest toiduga saadavast energiahulgast, rasvade osa aga 1/3 ning valkude osa umbes 1/5. Süsivesikuid on energiaks vaja, see on loodud nii. Kui te piirate nii palju, siis hakkab see lõpuks ka mälu peale mõjuma jne.

Usaldage enda arsti ja rääkige kindlasti temaga. Väga palju toitumise soovitusi on ärilistel eesmärkidel kokku seatud ja neid ei või usaldada. Kaal ei lange kiiresti, aga kannatlikkust on vaja.

Rasvaga liialdamine ei ole õige tegu. Keha vajab kõike.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kas on võimalik, et äkiline kaalutõus on toimunud antidepressantide tarvitamise pärast?14.01.2016

Tervist,
olen 22-aastat vana, 172 cm pikk ja kaalun 76 kilo.
Olen terve elu teinud trenni ja söönud suhteliselt hästi, kuid pidin ca aasta tagasi hakkama võtma Zolofti. Enne võtmist kaalusin 62 kg ja pärast kolme kuud ravimi võtmist olin juurde võtnud 14 kg. Oma eelnevat elustiili ma muutnud ei olnud. Ma saan aru, et inimesed on lahkarvamusel teemal, et antidepressandid kaalu tõsta võivad, aga ma pole otsest vastust kunagi saanud.
Kas on võimalik, et äkiline kaalutõus on toimunud ravimi pärast?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Zolofti peetakse heaks antidepressandiks. Kuid kõrvaltoimete teke on alati tohutult individuaalne, sellepärast saab täpse vastuse anda ainult Teie arst, kes on ravimi määranud ja ühtlasi teid jälginud ca 2 aastat nagu mainite oma pöördumises ravimi kasutamise aja kohta.
Oma kogemuste põhjal kaldun arvama, et kaalutõusu põhjuseks on sama asi, mis on depressiooni tekitanud. Sellepärast arvan, et kui vabanete depressioonist, kaovad ka kaalumured. Seniks aga püüdke jälgida tervisliku toitumise põhimõtteid ja selles osas selguse saamiseks soovitan pöörduda figuurisõprade ruhma kasvõi lühiaegselt, et saaksite häid selgitusi toiduvaliku ja liikumise osas. Võimalik, et koos mentoriga õnnestub teil leida väga hea toiduvaliku nipp, mis aitab tervist ja kehakaalu taastada. Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Kas puuviljatee sisu tasuks ja tohib ära süüa?10.11.2015

Tere Lp spetsialistid,
Tee kasulikkuses ei saa kahelda ja üheks suureks põhjuseks on seal leiduvad antioksüdandid. Kuidas teed õigesti valmistada, selle kohta on internetis hulgaliselt infot.
Ingver ja sidrun käivad hästi tee sisse. Kui palju sealt olevast headusest aga teega inimese sisse jõuab ja kas on mõistlik tees olev sidrun ja ingver ka ära süüa?
Kas puuviljatee joomisel on olemas oma koht tasakaalustatud toitumise kõrval? Ning sarnane küsimus - kas puuviljatee sisu tasuks ja tohib ära süüa?
Ehk oskate valgustada. Aitäh.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Tee on tõepoolest hea jook. Kui valmistate õpetuse järgi ja joote värskelt, saate enamuses häid komponente kätte. Loomulikult võite ingveri ja sidruni ära süüa! Üks neist mõrkjas, teine hapu, aga mulle maitsevad mõlemad! Puuviljateega on sellised lood, et kui teete ise kuivatatud kraamist, võite süüa ära. Kui aga on tööstuslikult toodetud väikestes pakikestes, siis ma ei soovita. Seal on vahel väga peenikest puru, mida kuivatamisel ikka tuleb ja selle söömisel ei ole mõtet. Tassi põhja jääb ka veidi sadet. See valage ära. Lugupidamisega Mai Maser