Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kas vanus võib rolli mängida, et varem olid tervisenäitajad paremad, kui nüüd toitumist jälgides ja sporti harrastades?08.11.2014

Tere!
Olen 45-aastane ülekaaluline naisterahvas. Perearstil vereproovi tehes selgus, et maksanäitajad on kõrged ja hommikune veresuhkur piiri peal. Imelik on see, et mõned aastad tagasi toitusin ebatervislikult ja ka füüsilist koormust oli vähe. Nüüd nö võtsin ennast käsile - liigutan end rohkem, teen trenni, söön tervislikumalt. Ei tarbi soola, kui, siis roosat soola, samuti ei söö rasvast, suhkrut ei tarbi, palju juurvilja ja puuvilju.
Kui elasin ebatervislikult, oli veresuhkur korras ja maksanäit ka parem.
Mis võiks põhjustada sellist muutust ja kas vanemaks saamine ja ülemineku periood võib nii mõjuda?
Millised toiduained on head nii maksale ja samas ei tõstaks veresuhkrut ja kas pähklid on lubatud?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Aastatega võivad tekkida organismis muutused, mis ei väljendu otseselt tõsise haigusena, kuid näitajad ei pruugi olla enam nii head. Kindlasti jätkake heade toiduvalikutega ja liikumine on samuti oluline tervise tugi. Aastate lisandumisega on soovitav ka vähendada maiustamist, nii rafineeritud suhkru kui ka fruktoosi ehk puuviljasuhkru söömist. Näiteks mett ka mitte üle 2 sl päevas. Maksa hoidmiseks on soovitav vältida lisaainetega toitu, piirata rasvaste piimatoodete ja rasvase liha ning rasvarikaste lihatoodete söömist, soolast toitu. Soovitav on süüa hautatud, keedetud või küpsetatud teravilja- ning aed- ja puuviljatoitu. Lahjat liha võib süüa. Toiduvalmistamisel kasutage oliiviõli ja ka salatitesse neitsiõli. Pähkleid on soovitav vältida. Maks eelistab mõrumaitselisi maitsetaimi, musta pipart, karrit, küüslauku jm, mis soodustavad sapieritumist ja elavdavad seedenäärmete tegevust.
Lugupidamisega Mai Maser