Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Suur ülekaal - mida veel on võimalik teha?11.02.2011

Olen terve oma teadliku elu olnud paks. Lapsena olin ujuja, 2x päevas trenn, aga ikka paks. Kaks korda olen alla võtnud dieediga. Esimene kord 60 kg nn kaloriratta abil. Seedimine läks selle tagajärjel paigast ära ning siiamaani, umbes 30a, tuleb tualetis käies aeg-ajalt verd. Ma sõin väga vähe ja polnud tualetti asja umbes 2 nädalat. Kui vaja oli, siis kiskus mul seal midagi katki. Teine kord olin kaalujälgija ning 6 kuuga võtsin alla 65 kg - alustasin üle 160 kg ja jõudsin 92-ni (olen 176 cm). Kaks aastat jälgisin programmi, aga kaal hakkas sellest hoolimata tõusma ning nüüd olen jälle umbes 170 kg. Üks soovitus oli minna opile, aga ma kardan, et kui ma vähe söön, siis tekib jälle see kõhukinnisus. Ei oska enam endaga midagi peale hakata, olen ka töövõimetu oma tohutu kaalu tõttu. Palun andke nõu, mida veel on võimalik teha.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tervist! Esmalt vajate korralikku arstlikku konsultatsiooni alates perearstist ja lõpetades kirurgiga. Kuid kohe praegu tuletage meelde mitmekülgse toitumise põhitõed ja hakake "korralikult" sööma - 5 korda päevas, regulaarselt ja vähe korraga. Mingil juhul ei tohi nälgida! Ka jooma peate kas vett või taimset teed. Kindlasti piirake soola (mitte üle 3-5 grammi päevas). Kehalisest tegevusest tulevad kõne alla käte-jalgade harjutused, kuid suuremat pingutust praegu teha ei või. Kaalu langetamine on aeganõudev protsess. Kuna mainite seedehäireid, siis nii selles osas kui ka võimalike ainevahetushäirete ravi osas saab aidata ainult arst.