Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kas mesi, mis on ju magus, on tõesti hammastele hea?03.02.2015

Allikas https://sites.google.com/a/varbuse.ee/varbuse-musika-mois/naitus-magus-postitee/sokolaad
"Sooja veega segatud mesi aitab lagundada kehas talletunud rasvu, seega on hea kaalulangetaja. Mesi teeb head hammastele."
Kas see on tõsi? Kas päris kuuma tee sisse võib mett panna? Mesi on ju magus, kas hammastele tõesti halvasti ei mõju?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Mesi on looduslik magusaine ja raviaine, kuna sisaldab mitmeid vajalikke vitamiine, nagu B1- vastupanuvõime haigustele, B2 – põletike vastu ja verevaesuse korral, karotiin - kasvuvitamiin, C – hoiab ära väsimust ja taiplikkuse langust, K – vajalik verehüübimiseks. Mees on mitmesuguseid antibiootilisi aineid, mis hävitavad haigusttekitavaid baktereid või pidurdavad nende paljunemist, samuti takistavad seente arengut. Mesi annab energiat nagu iga süsivesik 4 kcal 1 grammi kohta. Liigne mee tarvitamine koormab eelkõige maksa, sest imendunud suhkur ladestub just maksa. Mesi kahjustab hambaid sarnaselt igale teisele suhkrule.
Hea on see, et mees on ka palju "häid" ensüüme ja fermente, mis suurendavad keha vastupanuvõimet haigustele.
Ei ole soovitav lisada mett tulisele veele, sest siis ensüümid kas lenduvad või nende toime väheneb. Parem on lasta veel veidi jahtuda ja seejärel lisada teelusikatäis mett. Kuigi mesi on hea turgutav ja raviv vahend, kasutage seda ikka mõõdukalt. Lugupidamisega Mai Maser