Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kuidas hakata kaalu alandama, kui pole kooli ja muusikakooli kõrvalt aega?14.03.2015

Tervist!
Olen 14-aastane tütarlaps, kelle kaal on 71. Tahaksin hakata kaalu alandama, sest piinlik on öelda oma tõeline kaal sõprade seas ning oleksin rõõmus, kui ma poleks enam ülekaaluline. Mulle meeldib koolist üks poiss samuti, kuid arvan, et kehakaal võib jääda suhtlemisel ette. Kuna ma käin muusikakoolis, siis see võtab mul nädalas enamus ajast. Isa võtab mind peale muusikakooli peale ja siis sõidame koju. Olen käinud ka bussiga ja siis bussipeatusest jala koju kõndinud. Olen üritanud end toiduga vaos hoida, kuid selle tulemuseks on kõht väiksemaks läinud, aga jalad on ikka üpris suured. Joogiks on mul menüüs ainult vesi või gaseeritud vesi. Aega väljas viibimiseks on väga keeruline leida, sest kuna tegelen muusikaga, on vaja palju pilli harjutada ja ka koolis on väga palju õppida. Tihti lõpetan õppimise hilja õhtul ja vahest isegi öösel.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kehakaalu hoidmisel ja langetamisel ongi kolm põhilist asja, millega ei tohiks eksida: regulaarne söömine, head valikud ja küllaldane liikumine. Vaata üle söögiajad. Korraga söö vähe, kuid püüa regulaarselt süüa ja mitte nälgida! Väldi juhuslikke "haaramisi". Kindlasti õhtul väsinuna ära unusta end maiustama. Ka puuviljaportsjonid (nt 2 õuna päevas) söö pigem hommikul või vahepalaks enne muusikakooli, mitte õhtul! Head toiduvalikud on pikem jutt ja see vajaks nõustamist. Väga lühidalt - vee joomine on hea, väldi kastmeid, magusaid jogurteid ja saiakesi! Eelistoit on köögiviljad (hautatud, toorelt jm) ja lahjemat sorti piimatooted, muna ja kala! Liikuda on kindlasti vaja - jalgsi võimalikult palju! (45 min!) Kuid ka väga kiirel ajal mine jookse, sõida jalgrattaga.... kasvõi pool tundi päevas ja üle päeva. Pärast seda läheb õppimine ka kiiresti! Mõtle hoolega läbi enda päevaplaan. Kindlasti päevad on erinevad, kuid kuna ainevahetus selles eas on kiire, siis saad kindlasti hakkama! Sinu pikkust ma ei tea, sellepärast ei oska täpselt otsustada ülekaalu üle. Soovi korral on võimalik leida enda läheduses Figuurisõprade rühm ja paaril korralgi seal käies saad mentorilt häid juhiseid. Internetist leiad www.figuurisobrad.ee
Partimate soovidega Mai Maser