Toitumine ja ülekaalulisus


Küsimus: Kui palju omega-3 rikas toit haiguste ennetamisele kaasa aitavad ja kas peab mingeid toidulisandeid võtma?22.04.2016

Olen ise erinevaid teadusartikleid lugenud, kuid mul ei ole laiemat tausta toitumise vallas. Seetõttu tekkisid küsimused rasvhapete kohta, millele siiralt ootaksin teie arvamust, et teada, mida ja kuidas oma toitumisega ette võtta:
• Rasvhappeid ja omega-3 puudust seotakse väga paljude terviseprobleemide ja haigustega, mida vanasti ei olnud, alates allergiatest ja mäluprobleemidest kuni silmade, liigeste ja veresoonkonnani välja. Kui palju teie arvamuse kohaselt omega-3 rikas toit või lisandid haiguste ennetamisele kaasa aitavad ja kas tänapäeval inimene, kes tahab terve olla, kuid väga palju kala ei söö, peab mingeid toidulisandeid võtma?
• Millises koguses omega-3 peaks täiskasvanud inimene päevas tarbima, et tavatoitumise juures, kus palju tuleb poest ja on poolvalmis, säilitada normaalne keha funktsioneerimine? Olen näinud tuttavate rasvhapete teste, kus ei ole omega-3 ja omega-6 suhe tasakaalus, kuigi nad söövad omega-3 kapsleid.
• Kui keha on omega-3 puuduses, kas siis võib see ära kasutada DHA-d, mida ajus suuremas koguses on? Või taoliselt kehas ainete ümber jagunemist ei toimu?
• Enamikel apteegist ostetavatest kalaõlidest jmt on antioksüdandina lisatud E-vitamiini. Kui vastupidav E-vitamiin teie arvates on, kaitsmaks kalaõli oksüdeerumise/rääsumise eest? Olen näinud uuringut, kus E-vitamiin ei suutnud kalaõli nii hästi kaitsta kui näiteks puhul, kus E-vitamiini asemel oli kogunisti neitsioliivõli.
• Kas rääsunud kalaõli on meile kahjulik?
• Omega-6 ja omega-3 tase kehas peaks olema tasakaalus. Millist omega-3 ja omega-6 suhet teie soovitaksite parimana? Kui inimesel on kehas tohutult palju omega-6, kas omega-3 taseme tõstmine kehas samale tasemele lahendab probleemi? Matemaatiliselt on suhe parem, kuid omega-6 põletiku tekitajana on sellegipoolest kehas väga palju.

Tänan väga juba ette teie aja eest!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Viimaste aastate teadusuuringute põhjal ei tuua enam välja omega-3 ja omega-6 suhte olulisust. See on märgitud ka uutes toidusoovitustes, mis ikka veel ei ole kahjuks trükis ilmunud! Küll aga on oluline kasutada taimseid õlisid, mida praegusel ajal elanikkond valdavalt teeb. Lisaks on suur valik neitsiõlisid (külmpressõlisid), mis sobivad enamasti salatitele lisamiseks ja ka valmistoitudele. Suur õlide kasutamine kompenseerib rasvhapete vajaduse ka siis, kui me ei söö kala nii nagu ideaalis soovitatakse (2.-3 korda nädalas). Loomulikult kala on hea toidukraam ja seda tuleks ikka süüa, siis ei ole vaja mingeid kapsleid enam juurde võtta. Kuid inimene on segatoiduline ja ühte konkreetset toitainet ei maksaks ületähtsustada. Pigem hoiatus, et liialdamine ka omega-3 rasvhappega on alati kahjulikum (verejooksud!), kui kerge puudus. Seega kapsleid pidevalt ei soovita juurde võtta. Rääsunud õli on kahjulik, seda ei tohiks kasutada. E vitamiinil kui rasvades lahustuval antioksüdandil on oluline osa neuroloogilistes funktsioonides ja ta kaitseb rasvhappeid vabade radikaalide tekkest, peroksüdatsioonist. Kuid oluline osa on ikkagi ka säilitamisel, kui leidub uurinuid, kus selle mõju on pandud kahtluse alla. Lugupidamisega Mai Maser