Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Mida üldse süüa, kui igas müüdavas toiduaines on suhkur sees?18.04.2016

Tere

Tahan toituda nisuvabalt ja suhkruvabalt. Tervise pärast. Et siis edaspidi joon vett ja söön kapsast? Poes käies on kõiges suhkrut, kasvõi 0,1g!
Läätsed pidi olema head ja tatar. Poes vaatan pakkidelt - suhkur sees? Millest ma peaksin toituma või kus süüa ostma?
Isegi leiba ei ole ma leidnud ilma suhkruta. Olen täiesti paanikas ja hämmingus.

Ette tänades!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Esimene soovitus teile on selline, et usaldage enda tervet mõistust ja lugege vähem toitumisalaseid jutte ajakirjandusest. Asjatundjad (eelkõige Tervise Arengu Instituut) panevad südamele, et mitte liialdada kolme toiduga - suhkur, sool ja rasv! Keegi ei keela neid süüa. Need kõik on maitseparandajad, konservandid ja igat neist on mõõdukalt vaja. Hoiatame suhkruga jookide ja lisatud suhkruga maiustuste eest. Tavapäraselt võiksite suhkrut lisada joogile või magustoidule, marjadele jm kuni 8 teelusikatäit päevas. Seega kui mõnes toidukaubas on mõni gramm suhkrut, ei ole sellest probleemi.
Kui aga peaks olema ülekaal, siis valige kindlasti väiksema lisatud suhkru hulgaga tooteid ja paratamatult peate siis tegema arvutusi. Tasub teada, et näiteks magusates jogurtites on pooles klaasis juba 2-3 teelusikatäit suhkrut (kuni 13 grammi).See väike hulk suhkrut, mis on leivas, piimas (laktoos ehk piimasuhkur) kulub teile energiaks ära. Sellepärast juhul, kui olete arvuti kasutaja, lugege täiendavad infot lehelt www.toitumine.ee
Kui on aga gluteenitalumatus, siis küll tulebki valida vastava märgistusega teraviljatooteid. Selle lühikese vastusega on raske kogu teemat haarata, aga loodan, et saite veidi infot juurde. Lugupidamisega
Mai Maser