Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kas rohelise kartuli söömisest võib saada solaniini mürgituse ja kas sümptomiks võib olla ülalaugude turse?23.09.2016

Tere!
Tekkis ülalaugude turse - neerud kontrollitud kõik korras. Avastasin, et oleme abikaasaga mitu päeva söönud rohelisi kartuleid. Abikaasa koorinud, aga tal kehv nägemine. Kui meenutada, oli ka kõhuvalu ja hiljem peavalu mitu päeva. Kas solaniin võib põhjustada silmade turset ja kui oli mürgitus, mida teha, et tunnused kaoks.
Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Solaniin mõjutab seede- ja närvisüsteemi. Mürgistuse sümptomiteks võivad olla: iiveldus, kõhulahtisus, oksendamine, kõhukrambid, põletav tunne kurgus, peavalu, pearinglus aga ka palavik, aistingute nõrgenemine, hallutsinatsioonid, halvatus, isegi kehatemperatuuri langus väga tugeva mürgistuse korral. Mürgistustunnuste erinevus sõltub iga inimese erinevast tundlikkusest ja loomulikult ka söödud solaniini hulgast. Isegi laugude turset võib sellega seostada, kuna häirub vedeliku ainevahetus. Kindlasti tuleb palju juua ja mitte pingutada, hea on lamada, süüa vedelamat toitu, vältida raskesti seeditavat kraami, nt liha. Kergemad haigusunnused mööduvad tavaliselt paari päevaga. Kui aga on tõsisemaid vaevusi, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole. Lugupidamisega Mai Maser.