Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Miks kehakaal ei lange?22.02.2011

Tere,
Mida teha, kui organism on läinud nö säästurežiimile? Kas sellest on võimalik välja tulla?
Olin lapsena paksuke - maksimum kaal tõusis 13a 68 kg-le. 15a hakkas kaal järsku langema ja 3 kuuga võtsin alla 11 kg. Nii olingi kuni esimese lapse sünnini (21a) 57 kg. Kui laps sai 2-aastaseks, kaalusin jälle 60 kg ja olin endaga rahul. Teine laps sündis, kui olin 25-aastane. Võtsin rasedusega tohutult juurde ja läksin hirmsat moodi paiste. Kui tütar oli 2-aastane, hakkas kaal ise taanduma ning vanuses 27-33 kaalusin 57-59 kg. Seejärel hakkasin täheldama kaalu tõusu, aga nüüd oli mul enda jaoks rohkem aega, ning hakkasin trenni tegema (rattaga sõitma) ja söömist jälgima (püsisisin jätkuvalt 59 kg peal, kuigi see ei olnud enam nii kerge).

Vahetasin töökohta ning uuel ametikohal olid päevad pingelised ja pikad. Tihtipeale jõudsin koju kell 10 õhtul ja eks siis oli ka aega süüa. Küll mitte palju (ehk mõistuse piires), aga võtsin 2 aastaga juurde 10 kg.

Praegu olen 42. Pikkus 163,5 cm ja kaalun 67 kg. Mida iganes ma ka ette ei võtaks ja kui palju ka trenni ei teeks (40 km jalgratta sõitu, 10 km suusatamist, 15 km kepikõndi vms), isegi 100 g ei tule alla. Samas söön juurvilja ja puuvilju. Valge saia, saiakesed, makaronid, või, koore, sealiha jms olen juba ammu menüüst välja jätnud. Joon väga palju vett. Šokolaadist ei ole küll täielikult loobunud aga 100 g kuus ei ole vast ka kõige hullem patt? Samas kohupiima pean lausa vältima, kuna see paneb kõhu kinni ja üldse on kõhukinnisus probleem - eriti ovulatsiooni päeval ja enne menstruatsiooni. Kas läbitud hormoonravi, munasarja tsüstide tõttu, on ainevahetuse tõesti nii sassi löönud, et isegi keeduporgand tundub rasvaks muutuvat? Kas on võimalik sellest välja tulla?
Aitäh!

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!
Kehamassiindeksi järgi olete veel normaalkaalus, kuigi ülemise piiri peal. Tõepoolest, vanusega ainevahetus aeglustub ja kehakaal kipub tõusma.
Olete sisse viinud häid muudatusi oma toiduratsiooni - teete trenni ning joote piisavalt vett. Soovitan teil juua aluselist vett. See aitab efektiivsemalt happelisi jääke kehast välja uhtuda, mis tekivad ka liigsest treenimisest, mitte ainult happelist jääki tekitavast toidust. pH teooria väidab, et meie organism kasutab meie rasvkude happeliste jääkide ladustamiseks siis, kui meie organism ei saa hakkama nende väljutamisega. Kui hakata tõstma keha aluselisust, siis hakkab ka kaal langema.