Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kuidas võidelda õhtuse söömahullusega?01.11.2011

Tere,
Olen 40-aastane naine. Teen 3 korda nädalas trenni. Tavaliselt kepikõndi, treeningu pikkus 9 km.
Minu mureks on suur õhtune söögiisu. Peale õhtusööki hakkan alati maiustama ja isegi siis, kui kõht on täis, sirutub käsi ikka magusa poole.

Päeva jooksul toitun korralikult. Söön hommikusööki (2 viilu teraleiba + sink, juust) ning alati ka lõunasöögi ja õhtusöögi. Söön nii liha, kala, juustu, leiba, kartulit kui ka värsket. Tegelikult saan kõhu korralikult täis ja maiustamiseks vajadust ei ole. Nüüd olen 9 kuuga juurde võtnud 7 kg. Nii umbes aasta olen ma õhtuti maiustanud. Istun peale toimetusi televiisori ette (või loen raamatut) ja kuigi kõht ei ole tühi, hakkan maiustama. Kahjuks ei piirdu ma ühe-kahe kommiga, vaid söön ära terve paki + veel küpsiseid ja kondenspiima lisaks. Pole vahet, milline istuv tegevus see on, ikka haarab käsi magusa poole. Kõige hullem on see, et ma ei suuda seda magusa söömist lõpetada.
Ikka mõtlen, et nüüd on kõik, aga kui õhtu on käes ja komm on põses, siis alati "meelest läinud", et maiustamisega on lõpp.
Mida teha?
Kuidas saada lahti suurest maiustamisest?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Sama mure on olnud nii mõnelgi ja abi saamine on igaühel erinev. Magusaisust tuleb püüda tahtejõuga jagu saada. Loetlen üles erinevaid võimalusi ja tuleb katsetada, mis aitab kõige paremini. Lisaks soovitaksin ka hommikused võileivad vahetada pudru vastu.
1. Esimene soovitus on see, et mitte mingil juhul osta koju maiustusi. Kui ei ole kommi võtta, siis lihtsalt ei saa seda ka süüa.
2. Proovige magusaisu vaigistada mõnusa dušiga või vanniga. Veeprotseduurid on alati rahustava toimega.
3. Planeerige õhtusse pikk jalutuskäik või tempokas kepikõnd.
4. Jätke päevase kaloraaži reserv nii, et saaksite endale lubada tass müslit, mis teha magusaks meega.
5. Jooge klaas teed, mis on magustatud suhkruasendajaga (aspartaam, steevia jm) või teelusikatäie meega.
6. Mõnikord aitab vürtsitatud toidu söömine. Näiteks proovige süüa tükike küpsetatud fileeliha mädarõika või sinepiga.
7. Jooge tomatimahla, ka see võib juhtida tähelepanu maiustustelt eemale.
8. Mõelge päeval läbi plaan, mida õhtul teha või mida süüa ja tooge vastav toit koju käepäraseks võtmiseks.
9. Kõik algab mõtlemisest - seda püüdke endale sisendada. Mõtte suunamisega saate teha ära üllatavalt palju!
Soovin häid tulemusi ja pakutud võimaluste hoolikat läbimõtlemist. Loodan, et mõni nendest sobib teile.

Parimate soovidega,
Mai Maser