Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Probleem kaltsiumi omastamisega13.03.2011

Tere,
Mul on probleeme kaltsiumi omastamisega. Kas looduslik kaltsium on organismile vastuvõetav?
Kas kanamuna koortes leiduv kaltsium on omastatav ja kuidas ning kui palju võib seda päevas tarbida?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Autor on tõstetanud väga tõsise küsimuse. Vaatamata meditsiini suurtele saavutustele on kaltsiumi omastamine inimorganismi poolt ikkagi problemaatiline. Piim ja piimatooted tõepoolest sisaldavad suurel hulgal kaltsiumi, kuid mitte harva näeme juhtumeid, kui inimene kasutab oma menüüs piima ja piimatooteid, aga osteoporoos on neil ikkagi välja kujunemas, samuti on neil inimestel väsimus, närvilisus, krambid jne. Probleem on kaltsiumi omastamises seedetraktis. Selleks, et kaltsiumi paremini omastada on vaja kasutada ka D-vitamiini 400 RÜ päevas, sidrunhapet. Kahjuks liigne fosfori sisaldus toidus segab kaltsiumi omastamist, sellepärast soovitame kasutada neid kaltsiumi preparaate, mis on seotud glükoosi või laktoosiga. Oleks hea, kui organism saaks kaltsiumi mitte vähem kui üks gramm päevas.
Toidus on kaltsiumi kõige rohkem piimas ja naturaalsetes piimaproduktides. Kahjuks aga kõikidele inimestele piimatoidud ei sobi! Selleks oleks soovitav, et iga inimene kontrolliks, kas talle piim ja piimatoidud sobivad või on talle vastunäidustatud.

Peale selle on küllaldaselt kaltsiumi järgnevates toitudes: lõhe (isiklikult ei soovitaks oma toidulaual kasutada Norra lõhet, aga naturaalset merest püütud kala - ta ei ole nii rasvane ja välimus annab ka soovida, kuid ta on naturaalne ja väga kasulik organismile), sardiinid, mereproduktid ja roheised juurviljad.

Mis puudutab tükeldatud kanamuna koort, ei oska ühest vastust anda, kuna sellise kaltsiumi imendumine seedetraktis on problemaatiline.

Dr. Adik Levin
Meditsiiniteaduste Doktor
OÜ Role teaduslik Juhendaja

PS. OÜ Role võib teha IgG testi, kus on võimalik teada saada, missugused toidud inimesele sobivad ja missugused ei sobi, sealhulgas ka kõik piimatooted.