Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kehakaalu langetamine peale hormoonravi26.01.2011

Tere,
Olin aastaid oma kaaluga rahul, 57kg ja sõin, mida tahstin. Poolteist aastat tagasi sain hormoonravi ja kaal tõusis 7kg. Nüüd on ravi möödas. Paar kilo olen suutnud maha saada nii, et olen vähendanud portsjone aga alla 60 ei õnnestu enam kuidagi saada kaalunumbrit. Mida peaks kardinaalselt muutma ja enam jälgima, et tulemus ei oleks ajutine? Tänan.

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Hormoonravi tekitab vee peetust organismis ja lööb segi hormonaalse tasakaalu. Selle taastumine võtab aega umbes aasta (oleneb aga ka põhjusest, miks teile hormoonravi oli vajalik). Lisaks portsjonite suuruse jälgimisele tuleb pöörata tähelepanu toidu mitmekülgsusele ja toitainete tasakaalule. Toitude valikul jälgida, et oleks esindatud kõik toidugrupid. Energia saamine ja kulutamine peavad olema tasakaalus või siis maha võttes toidust saadav energiahulk pisut väiksem (ca 800 kcal) kulutamisest. Organismi energiakulu saab mõjutada liikumise lisamisega (kui see on võimalik). Kehaline koormus kuulub tervisliku toiduvaliku juurde. Toitumise analüüsi aitab teha täpne toidupäeviku pidamine. Kasulik on silmas pidada:
1. söömise regulaarsust: 4-5 tunni tagant, 3 põhitoidukorda + 1-2 vahepala;
2. iga toidukord peab sisaldama umbes poole koguse köögivilja;
3. valida väherasvaseid tooteid, valmistada toitu põhitoiduainetest;
4. valida toiduvalmistamisviisid, mille juures pole vaja kasutada
suurt kogust rasva, nt hautamine;
5. jälgida toidu mitmekülgsust;
6. juua vähemalt 1 liiter vett päevas;
7. liikuda võimalikult palju.