Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Toidulisandite kasutamine30.03.2011

Tere,
Olen 55-aastane naine. Kehakaal tõusis viimase kahe aastaga umbes 15 kg (pikkus 171 cm). Põhjusi on ilmselt palju... stress, mis on mind tõsiselt vaevanud, üleminekuaastad jne. Käin looduses kepikõnnil, päris füüsilist trenni ei ole teinud. Mul on selline töö, kus töötan 24 tundi järjest. Päevane koormus on väga suur. Panin peale sammumõõtja ning sain tulemuseks 14 km ja üle 15 000 sammu. Magusasõber ei ole ma kunagi olnud - minu poolt jäävad kommid, tordid, saiad jms söömata. Päevas joon ainult ühe tassi kohvi. Meeldib rohkem soolane toit - kala ja kapsas igas variandis.
Läksin reklaami ohvriks ja ostsin ühe toidulisandi ACAI BERRY THIN kapslid, www.acaiberry-thin.com/ee/. Tänaseks on pooled söödud ja mind huvitab, kas on sellistel toidulisanditel üldse mingit mõtet? Lubatakse ainevahetuse kiirenemist ja kaalulangust.

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kehakaalu tõusu põhjuseks on siiski eelkõige toidust saadava energia mittevastavus keha vajadustele. Koos üleminekuea ja muutustega organismis aeglustub ainevahetus ja vajadus toiduenergia osas väheneb, samas aga toitainete vajadus isegi tõuseb. Stress või suur närvipinge on tihti need tegurid, mis tõstavad veelgi isu toidu järele.
Meie turul pakutakse hulgaliselt kõikvõimalikke toidulisandeid, mis lubavad vabaneda ka liigsetest kilodest. Samas soovitatakse nende kasutamisel süüa tervislikult ja liikuda, mis juba ise soodustavad kilode vähenemist. Toidulisandid võivad anda organismile tuge teatud vitamiinide, mineraalainete vms osas, kuid vaevalt teenivad salendavat eesmärki. Kehakaalu langetamiseks on olulised siiski tervislik toit ja kehaline aktiivsus (mis mõjutab soodsalt ka ainevahetust). Kuna liigute palju, tuleks mahavõtmiseks pöörata tähelepanu hoopis toidu kvaliteedile, hulgale, mitmekülgsusele ja söömisrütmile. Kui soovite saada ülevaadet kui palju ja mida iga päev sööte, soovitan nädala jooksul kõik kirja panna ja nõuannete saamiseks pöörduda spetsialistide poole. Toidulisandid ei ole lahendus ega anna püsivat tulemust. Edu soovides!