Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Toit ja treening19.04.2011

Tere,
Olen 51-aastane, kaalun 90 kg ja olen 163 cm pikk.
Toitun teadlikult - hommikuti söön kaerahelbeputru, mis on veega keedetud ning joon ilma suhkruta kohvi.
Lõunat söön 12 paiku. Kas praad või supp ja mõnikord magutoit (enamasti puuviljad - üks banaan või pirn).
Õhtusöök on kell 18. Peale seda proovin, mitte enam süüa. Õhtuti teen metsakõndi - 1,5 tundi, vähemalt kolm korda nädalas.
Kaal ei lange, on ainult tõusnud viimase aasta jooksul. Olen momendil veel hormoonravil.
Kas saan veel kuidagi ennast aidata?
Aitäh!

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kuigi püüate teadlikult toituda ja liikuda, ei ole see tulemust andnud - peab ilmselt detailsemalt oma päevaseid söömisi hakkama kirja panema, et saada täielikku ülevaadet. Kuna kirja põhjal on raske hinnata, kui palju ja mida päeva jooksul sööte, ei saa ka anda konkreetseid tegutsemissuundi. Soovitan näiteks ühe nädala menüüga pöörduda toitumisspetsialisti poole, kes oskab hinnata nii toidu tasakaalu kui ka toidust saadavat energiat. Siin võib olla mitu põhjust. Toidust saadav energia ületab kulutuse - üleliigne salvestatkse keharasvana. Toidust saadav energia on liiga kasin ja keha ei hakka rasvu põletama, pigem neid säilitama.

Soovitused, millele võiksite kohe tähelepanu pöörata:
1. Toidukordade vahed võiksid olla iga 4-4,5 tunni tagant - seega pikkige oma toidukordade vahele väikesed kerged vahepalad - puuvili, kerge jogurt, näkileib teega vms.
2. Hoolitsege selle eest, et põhitoidukordadel, nii lõuna ajal kui õhtul, oleks umbes pool toidu kogusest köögivili.
3. Püüdke juua päevas 4-5 klaasi vett toidukordade vahel (kui pole harjunud vett jooma, alustage väiksematest kogustest).
4. Kirjutage mõne aja jooksul üles oma menüü nii täpselt kui võimalik (ka kellaajaliselt), siis näete paremini tervikpilti ja saate nõu küsida spetsialistidelt.
Edu soovides!