Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Toitumine depressiooni korral26.04.2011

Tere,
Olen 23a naine, kannatan juba poolteist aastat ärevuse ja paanikahoogude ning depressiooni käes. Hetkel saan ravi antidepressantidega, Cymbalta ja Xanax'iga. Haiguse tõttu on mul väga tugevad seedehäired: iiveldus, kõhulahtisus, kõhuvalu.
Milline oleks õige toitumine depressiooni korral, mis leevendaks vaevusi ja mõjuks hästi ka meeleolule?
Milliseid toidulisandeid võiksin kasutada? Olen kuulnud, et Mg pidi väga hea olema ja ostsin preparaadi, kus Mg on diglütsinaadina. Samas pidi Mg ka kõhulahtisust põhjustama ning seetõttu ei ole ma seda veel võtma hakanud.
Lugupidamisega

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Ravimite kõrval aitab teil kindlasti vaevusi leevendada päevareziimi korrastamine, kuhu jääks aeg söömiseks 4-5 korda, vähe korraga, kuid regulaarselt. Samuti korralik puhkus öise unena ning päeval väljas kehalise tegevuse näol - kas rattasõit, kepikõnd, jõusaal vm. Need on üldised soovitused, aga ääretult olulised.

Otseselt toitu valides on olulised B-grupi vitamiiniderikkad toidud, milleks on leib, täisterapudrud, kaerahelbed, kaunviljad, maks. Närvisüsteemi toetav on eriti vitamiin B6, mida saab peale leiva ja maksa ka munakollasest, banaanist ja porgandist.

Soovitaksin mitmekülgse toiduvalikuga püüda toime tulla, sest nii vitamiinide kui ka mineraalainete hea koosmõju toimib just siis kõige paremini, kui te saate need toidust. Ükski toidulisand ja üksikult võetud tablett ei mõju nii hästi.
Head meeleolu aitavad luua ka piim ja piimatooted, nagu juust, kodujuust, Helluse jogurtid (kuna mainite ka seedehäireid).

Magneesium ja kaalium on tuntud närvitegevuse ja südamelihase töö tugevdajatena. Peale tablettide on piim, muna, liha, idandid, seemned ja rohelised salatid head magneesiumi allikad. Kaaliumi aga on kõige rohkem puuviljades. Soovitus on süüa iga päev 2-3 puuvilja. Kuna tervise pärast võib mõni toiduaine vähem sobida, siis tehke toidusedelis muudatusi aeglaselt ja esialgu ikka väikestes kogustes. Siis ennast jälgides selgub, mis sobib teile kõige paremini. Paratamatult tuleb endaga toidu osas ka vahel eksperimenteerida. Raviarst aga otsustab, mida peaks tabletina juurde võtma. Püüdke aga eelkõige süüa hästi mitmekülgselt!

Kiiret paranemist soovides,
Mai Maser