Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Toidutalumatus01.02.2011

Tere,
Kas organismile mittesobivaid toitaineid saan ka iseseisvalt kodustes tingimustes hinnata? Mis on need tunnused, mis näitavad toidutalumatust?

Kas oleks mõistlik mingid toitained üldse menüüst kõrvaldada, mis mulle ei sobi?

Ette tänades!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Õigemini on seda terminit nimetada mitte toidutalumatus aga rahvusvaheliselt seda nimetatakse "varjatud toidutalumatuseks". Mõnede toitude osas on inimene ise võimeline selekteerima neid toitaineid, mis talle ei sobi. Tegelikult teaduslikult diagnoositakse varjatud toidutalumatust laboratoorse diagnostikaga.
Varjatud toidutalumatus on suhteliselt noor haru. Ta sai alguse XX sajandi 30ndatel aastatel. Laboratoorne diagnostika on alguse saanud XX sajandi 80 aastal ehk teiste sõnadega kolmkümmend aastat tagasi. Esimene test mida hakati kasutama oli ALCAT test. Seda testi kasutatakse ka praegu. On kasutusel ka YORK test, IG4 test. Meil on kasutusel OÜ Roles ELISA test ehk IGG test. Praktika on näidanud, et see test on informatiivne ja aitab paljus diagnoosida need toidud, mis sobivad ja mis ei sobi antud organismile. Peale selle OÜ Roles on programm, mis aitab lubatud toite kasutada mida koos ja mida eraldi, et minimiseerida tulevikus varjatud toidutalumatuse süvenemist. Põhjalikumalt võib lugeda www.role.ee