Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Probleem toitumisega26.04.2011

Tere,
Olen 17-aastane, kaalun 67 kg ja pikkust on 158 cm.
Ilmselge ülekaal :(

Võib-olla on üheks ülekaalu põhjuseks see, et mulle meeldib koguaeg midagi näksida. Söön vahel tunni jooksul 3-4 õuna või teisi puuvilju. Tihti ei söö ma mitmeid päevi sooja toitu, pigem salateid, jogurteid ja puuvilju (vahel liialdan ka küpsistega). Soovin nii väga alla võtta, kuid kahjuks lähevad asjad ikka käest ära. Koguste mõttes ei ole ma kindlasti õgija ning saiakeste poole ei vaata ma üldse.

Minu küsimused:
Kas puuviljad võivad tekitada ülekaalu?
Kuidas vähendada näksimise harjumust?
Kas sooja toidu asemel salatite, jogurtite ja puuviljade söömine võib kehakaalu negatiivselt mõjutada?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Saan Teie probleemist aru.
Kõigepealt vastaksin Teie küsimustele:
1. Puuviljadega liialdamine võib anda ülekaalu;
2. Inimene võib olla näljane ainult 20 minutit. Näksimine võib kustutada nälja tunnet, aga küsimus on selles, kui suur hulk ja mida inimene kasutab nälja kustutamiseks. Näksimine võib olla ka stressi, depressiooni ja ülepinge sümptom;
3. Ei saa asendada. Süüa tuleb nii ühte kui teist.
Arvan, et vajate arsti (sealhulgas endokrinoloogi) konsultatsiooni. Teie ainevahetuse eripärast tulenevalt peate hakkama mõtlema, kuidas edaspidi toituda.

Konkreetselt võin Teile soovitada läbida Role individuaalse toitumise programm, www.role.ee. Paistab, et motivatsioon on Teil olemas, kuid kas on piisavalt iseloomu oma toitumisharjumuste muutmiseks?

Edu ja head suve soovides,
Adik Levin