Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Võitlus ülekaaluga23.04.2011

Tere!
Olen 24-aastane naine, 169 cm pikk ja kaalun 82 kg. Olen päris palju ülekaalus ja see teeb mulle suurt muret. Mul on 2,4-aastane väike poja.
Peale lapse sünnitamist muutuski kõik - varasemalt ei ole mul kaaluga probleeme olnud. Kui olin rase, oksendasin palju ja olin väga peenikene. Peale poja sündi, imetasin täpselt pool aastat ja ka siis ei olnud kaaluga probleeme. Seejärel hakkasid kilod tasakesi tulema ja kui laps sai 1-aastaseks, oli mul kilosid juba natukene rohkem kui oleks pidanud. Nüüdseks, kui laps on 2-ne, olen väga paks. Sünnituse järgselt oli kõhu nahk veninud ning kõik on kogunenud kõhu peale - olen hetkel nagu 7-ndat kuud rase. Kintsud ja käed on samuti väga paksud.

Minu tavapärane päev näeb välja selline:
Hommikuti enne tööle minekut söön mõne võisaia või leiva (vorsti, juustuga) ning joon kõrvale rohelist teed.
Lõunaks ostan poest sooja toitu, salatit, banaane, õuna või söön väljas praadi või suppi.
Õhtul kodus söön kella 18 paiku kodutoitu - tavaliselt mingit praadi, harvem suppi.
Ma ei söö krõpse ja muud sellist. Mulle maitseb küll šokolaad ning igasugu koogid ja pirukad, kuid ma lihtsalt ei osta ega söö neid.

Eelmine suvi käisin paar kuud järjepidevalt jooksmas, aga ei võtnud absoluutselt alla. Mul on hetkel istuv töö, kontoris. Tööle asusin veebruarist, varem olin lapsehoolduspuhkusel.
Olen proovinud ka peale kella 18 mitte süüa, kuid kehakaal alla ei lähe. Joon päevas üsna palju vett, kuid ka see ei aita.

Eilsest hakkasin jalutamas käima (õhtuti umbes 1 tund). Mulle meeldis ning plaanin sellega jätkata. Muutsin ka menüüd - hetkel söön hommikul 4 supilusikat müslit jogurtiga ning kõrvale kerge võileib. Päeva jooksul joon palju vett, lõunal söön supi ning õhtul kl. 18 paiku kodutoitu.

Olen positiivselt meelestatud, kuid siiski mõtlen, et miks ma ei saa enam kehakaalu alla? Olen ju proovinud igasugu asju.
Kas võib olla, et mulle ei sobi mingid kindlad toidud? Kuidas seda teada saan?
Kas on mingisuguseid toidulisandeid, mis võiksid mind aidata või peaksin hoopis arsti jutule minema?
Kas kuskil on olemas sellised inimesed, kes aitavad personaalselt toitumise ja kõigega just nii nagu minule oleks sobilik ja vajalik?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Olete tõepoolest tubli inimene, kuna olete hakanud suhtuma oma tervise probleemidesse väga tõsiselt. Teie probleem ei ole meditsiinile uus. Juhtub nii, et peale sünnitust on emal probleeme oma tervisega ja eriti teeb muret kaalu probleem. Kuna meditsiiniliselt on siin mitte üks, aga mitu põhjust, siis ei hakka ma praegu neid lahkama, vaid keskendun sellele, kuidas Teid aidata.

Kõigepealt, mitte mingil juhul ei soovitaks kasutada toidulisandeid. See on viimase 50 aasta uus lähenemine. Kahjuks turul on need hästi müüdavad, kuid ei ole mõtet seda keemiat kasutada, olgugi, et jutt on bioloogilisest preparaadist. See ei ole ravim ja ei vaja ravimina sertifitseerimist. Siit ka järeldus, et toidulisandiga ei ole tehtud küllaldaselt uuringuid. Palun tutvuge minu artikliga, mis ilmus paar nädalat tagasi Õhtulehes: http://www.ohtuleht.ee/422499.

Tõepoolest saan soovitada Role individuaalset toitumise programmi, www.role.ee. Selle programmiga teeme me kindlaks, missugused toidud Teile sobivad ja missugused ei sobi. Teiseks õpetame lahustoitmise süsteemi ehk teisisõnu, mida millega koos süüa ja kolmandaks saate soovitused, mida tähendab õigesti toituda.
Probleem on muidugi selles, kust osta kvaliteetset toitu. Tutvu, Adik Levini, artikliga "Meie ohtlik toidulaud" (Maaleht, 21.04.2011):
http://www.maaleht.ee/news/uudised/arvamus/meie-ohtlik-toidulaud.d?id=44512875).

Vaatamata kõigele soovin Teile edu, kuna olete õigel teel ja mõtlete sellele, kuidas parandada oma elu ja tervise kvaliteeti.

Lugupidamisega,
Adik Levin