Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Miks mulle maitseb soolane toit?05.06.2013

Olen 30-aastane mees. Olen 183 cm pikk ja 95 kg raske. Elasin enne Eestis, aga kolisin 2 ja pool aastat tagasi Inglismaale. Siinne toidupoodides pakutav on erinev Eestis pakutavast. Näiteks müüakse siin klassikalist inglise hommikusöögi koostisosa peekonit juba eelsoolatuna, mistõttu pannil valmistades soola lisada pole tarvis. Isegi kui peekoni ja munaroale mitte mingeid maitseained lisada, on see ikkagi liiga soolane. Algul see häiris mind, ent nüüd olen sellega harjunud. Soolane on ta endiselt, aga see maitseb mulle hästi. Kahjuks on minu kehakaal tõusma hakanud. Selle 2 ja poole aastaga olen juurde võtnud umbes 8 kilo. Kas see on tingitud menüü muutustest, kus on rohkem ülesoolatud toiduaineid? Magusat ja šokolaaditooteid ma üldse ei tarvita. Liigun ka seoses tööga päris intensiivselt. Menüüs on mul enamasti ikkagi korralik liharikas toit (hapukapsad, kartulid, kotletid jm säärane). Ehk on tegu hoopis varajase keskeakriisiga, kus kaal kontrolli alt käest kipub minema?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Sool on maitseparandaja number 1 ja võib ahvatleda sööma suuremaid portsjone. Iseenesest on soola vaja ja ma arvan, et ta ei ole ainuke "süüdlane". Teistmoodi toit, lisandunud eluaastad ja ilmselt regulaarse sportimise puudumine - kõik kokku vajavad arvesse võtmist. Teile võiks sobida:
1. söömise regulaarsus 3 korda päevas ja kunagi ei tohiks olla piinavat näljatunnet st vajadusel 1 kerge vahepala;
2. jälgige, et päeva jooksul oleks rasvade vahekord nii, et loomset rasva 1 osa, õli ja rasvast kala 2 osa. Püüdke vahetada kotletid lõhe vastu, st eelistage kala. Rasvad annavad kõige rohkem energiat ja rasv on maitseparandaja number 2. Asendage "leivamääre" vahel avokaadoga;
3. Teil ilmselt ei ole kolmas maitseparandaja, milleks on suhkur ja magus, arvestatavad;
4. Kindlasti vähendage harjumuspäraseid portsjone umbes viiendiku võrra. Kui sellega tulete toime, siis on pool lahendust käes. Selle osa võib ka asendada köögiviljade ja salatiga, mis on lahjad, kuid annavad mahtu;
5. Liikumist vajav töö ei asenda kuni 45 min igapäevast ekstra liikumist - pallimäng, rattasõit, kepikõnd, jõusaal - mis iganes sobib. Kui lisanduvad aastad (20 asemel 30), väheneb ainevahetus juba umbes 10%. Tulebki harjumuspärasest vähem hakata sööma. See ei ole veel keskeakriis, kuid keha ei kasuta ülesehitamiseks nii palju kui varem, sest põhiline ehitustöö on tehtud!
Loodan, et mõni antud soovitustest sobib Teile. Lugupidamisega
Mai Maser