Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Mida teha, kui aktiivsel 5-aastasel lapsel kipuvad tekkima pidevad kipsi vajavad luumurrud?01.08.2013

Tere,
Mul on mure tütarlapse pärast, kellel vanust 5 a ja 5 kuud. Sündis esimesena kaksikutest, enneaegselt. 33+ nädalal. Kaaluga 1,6 kg. Esimesed 6 kuud toitus rinnapiimast. Nüüd kaalub 18 kg ja pikkus umbes 115 cm. Sööb kõike, putrusid, suppe, armastab kala, eriti piima just ei joo, aga kohupiim ja juust on menüüs peaaegu igapäevaselt. Puuvilju, juurvilju sööb ka toorelt heal meelel. Sellel suvel on sellel lapsel kolmas luumurd. Esimene oli kukkumine liumäelt, murdis parema käe. Siis kolme nädala möödumisel lasi end lahti ronimisredelilt ja murd oli labajalas. Sellega oli kipsis 1 nädala, kipsi purunemise tõttu pöörduti uuesti arstile, tema otsus oli mitte enam kipsi panna. Kandis mõned päevad sidet ja ei lastud joosta ega ronida. Siis hakkasime juba lastele andma Vitabiotics Osteocare Liquid 2 kord päeva supilusikatäis. Jõid kumbki 200 ml. Talveperioodil tarvitasid D vitamiini. Eelmisest murrust on möödas 3 nädalat ja nüüd tormates kukkus üle lävepaku ja murd on vasaku käe väikeses sõrmes. Jälle kips. Mida teha? Kas peab tegema mingid uuringud? Kas jätkame kaltsiumi magneesiumi andmist?
Tegemist on väga liikuvate lastega, kes on nii lasteaialapsed kui ka käisid iluvõimlemises.

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Lugupeetud Lapsevanem,
saan aru Teie murest. Arvan, et tegemist ei ole mitte banaalsete luumurdudega. Ma arvan (ainult kahtlustan), et tegemist võib olla kaasasündinud haigusega - kas või OSTEOGENESIS IMPERFECTA? Küsin, kas tema silmavalged on sinakad? Selles keskkonnas ei ole väga eetiline arutada, kas on tegemist haigusega või mitte. Laps vajab tõsiseid uuringuid meie Lastehaigla ortopeedide ja traumatoloogide poolt. Pöörduge näiteks Dr. Iljinskaja poole.

Teile edu ja kordaminekuid soovides,
Dr. Adik Levin