Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Jo-jo efekt04.05.2011

Tere,
Olen terve elu maal elanud, trenni teinud ja söönud tervislikku maa toitu. Peale A-hepatiidi põdemist ei söö ma rasvaseid toite (rämpstoitu), kooke ning ei tarbi magusaid jooke ega alkoholi. Ikka olen ülekaalus. Ka peale lapse sündi, 20 aastat tagasi, olin suures ülekaalus, kuid sain kilod enam vähem normi piiridesse (pikkus 158 cm ja kaalusin 60-62 kg). Olin siis 18-aastane ning sellest ajast on mul olnud suured kehakaalu kõikumised - kaal tõuseb hirm-kiiresti üles ja samas läheb ka alla. Praegu olen jälle 69 kg ja see tuli kuu ajaga. Ja muutnud ei ole ma mitte midagi.
Käin vahetustega tööl ning öösel tööl olles ma reeglina ei söö - äärmisel juhul õun ja 2 tassi musta kohvi.
Lisan veel infoks, et munasarjas on mul tsüstid.
Millest võib selline kaalukõikumine tingitud olla?
Kas oleks mingi tänapäevane lahend minu probleemile?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Tänapäeva toidusoovituste põhimõte on mitmekülgne toiduvalik, mitmekesisus, mõõdukus ja toiduenergia saamine vastavalt vajadusele. Viimane tähendab seda, et kehaline tegevus peab olema kooskõlas toidust saadud kalorite hulgaga (toiduenergiaga).
Võimalik, et teie kehaehituse ja ainevahetuse tüüp on selles osas väga tundlik reageerima. Seega soovitan tervisliku toiduvaliku juures järjekindlalt teha ka sporti, selle sõna kõige laiemas mõttes. Vähemalt üle päeva (parem veel kui iga päev) peaksite pühenduma tund aega aktiivsele liikumisele (nt kepikõnd, jalgrattasõit, pallimäng jne). Mingil juhul ei tohi nälgida. Nälgimisega kaal langeb, kuid samas hakkab keha söömise korral rohkem salvestama varudesse. See on väga hea, et te öösel ei söö. Öine energiavahetus on alati aeglasem ja siis tuleb ka kaalulisa kergemini. Kehatüüpi muuta ei saa ja ilmselt on teil oluline pidevalt teha toiduvalikuid selliselt, et loomne toit ei ületaks umbes 15% päevasest toiduenergiast ning vastavalt taimne toit, mis annab reeglina vähem kaloreid, oleks umbes 85% piires. Menüü osas täpsemate juhiste saamiseks võiksite mõneks ajaks pöörduda Figuurisõprade rühma.

Lugupidamisega,
Mai Maser