Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Laktoositalumatus03.02.2011

Ligikaudu 3 aastat tagasi tehtud varjatud toidutalumatuse analüüsid ei näidanud laktoositalumatust, küll aga määrati see diagnoos eelmisel suvel haigla poolt. Kuigi valede toitude ärajätmisel peaks kehakaal normaliseeruma, sai minu kehakaal 3 kuuga 7 lisakilo! See ei ole ka tänaseks taandunud, pigem kasvanud veel 1,5 kg. Kas põhjus on selles, et varem pidevalt lahti olnud kõhu tõttu sai organism vähem kaloreid? Miks varjatud toidutalumatuse teooria minu puhul paika ei pea? Mida peaksin muutma?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Esiteks laktoosi talumatus ei ole varjatud toidutalumatuse vorm. Laktoositalumatus on paljudel inimestel, kuna looduses on selline mehhanism: kui laps lõpetab rinnaga toitumise, siis organism lõpetab osaliselt laktaasi sünteesimise, selleks, et seedida laktoosi. Selleks, et sünteesida laktaasi, on vaja kasutada väga tähtsaid ja häid amiinohappeid, organismis töötab mehhanism, mis säästab taoliste amiinohapete kasutamist, kuna piimatoodete kasutamine inimese toidulaual ei ole sissekirjutatud sellesse mehhanismi.
Varjatud toidutalumatust aga diagnoositakse immunoloogilise testi alusel (OÜ Roles kasutame meie Elisa testi IgG näol). Inimese vere seerumis määratakse antikehade tiiter 90 ja 111 toidule ja antakse soovitus kuidas edaspidi toituda. Varjatud toidutalumatuse diagnoosimine ei ole kaalujärgimine. Osaliselt, kui inimene õigesti toitub, võib toimuda ka kaalu langetamine.
Miks küsijal on olnud kaalutõus (suhteliselt mitte suur ehk teiste sõnadega peab teadma, missugune kaal oli enne).
Tundub, et antud küsija peaks konsulteerima asjatundja juures.