Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Suitsetamisest loobumine ja ülekaal04.05.2011

Tere,
Olen 43-aastane naine, 165 cm pikk ja kaalun 69 kg.
Kuu aega tagasi jätsin suitsetamise maha ning sel ajal oli kehakaal normis (kaalusin 65 kg). Toitusin enne tervislikult (teadlikult) ja teen seda siiamaani. Minu menüüs on palju juur- ja puuvilju. Auto asemel hakkasin jalgrattaga tööl käima. Suurem mure on, et seedimine on täitsa korrast ära nüüd.
Kas ebakorrapärasest seedimisest võib kaalutõus tingitud olla? Ei tahaks ju kaalu pärast enam suitsetama hakata.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Suurepärane, et suutsite suitsetamisest loobuda - pidage vastu!
Nikotiin on mürk ja selle poolt põhjustatud häired võivad püsida pikemat aega. Kaalutõus suitsetamisest loobumisel tuleb rohkem sellest, et asendate harjumuspärase suitsu näksimisega. Kuid üldiselt võib organism olla häiritud veel mitu aastat! Öeldakse et 3-5 kg võib päris kergesti juurde tulla. Kuid sellest saab vabaneda nn. heade toiduvalikute ja liikumisega (nagu teete - jalgrattasõit!).

Soovitan seedimise korrastamiseks püüda süüa võimalikult regulaarselt, vähe korraga ja toidukordi võiks olla kuni 5 (koos kahe vahepalaga!). Sööge rohkem hautatud köögivilju ning vähem toorest. Head on ka hapendatud piimatooted - kas maitsestamata jogurt, vahetevahel Hellus-tooted või biojogurt, keefir. Ärga nendega liialdage, sest jogurtid on üldiselt kaloririkkad nii rasva kui ka süsivesikute poolest. Osad on isegi liiga magusad! Juua soovitan päevas 6-8 klaasi vett. Kuna mainite seedeprobleeme, siis võimalik, et teile sobib joogiks leige kummelitee. Tõsisemate seedehäirete korral konsulteerige oma perearstiga.

Lugupidamisega,
Mai Maser