Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Magusasõltuvus05.05.2011

Tere,
Olen hetkel veel normaalkaalus, aga kardan, et kui nii jätkan, siis olen varsti ülekaaluline. Minu nõrkus on maiustused. Suudan kõike muud süüa normaalselt, aga õhtused maiustamishood tahaksin ma küll lõpetada.
Tavaliselt joon õhtul kruusi kohvi ja selle kõrvale tahvel šokolaadi, pool pakki küpsist ja pool purki kondenspiima. See magusa ja rasva kogus on liig mis liig. Olen proovinud, et söön porgandit või kurki või mõnda puuvilja, aga tulemuseks on ikka see, et hakkan lõpuks magusat sööma, sest juurvili ja puuvili ei ole see mida organism nõuab.
Tavaliselt on need õhtused magusahood siis, kui päevatoimetused on möödas ning olen sättinud ennast telekat vaatama.
Mida teha, et vabaneda magusasõltuvusest?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Õhtuste magusahoogude tekkimiseks võib olla mitu põhjust. Magusasoov on vajadus süsivesikute järele. Kirjast ei selgu, kuidas sööte päeva jooksul, kuid üks oluline magusasoovi põhjustaja on päevane ebakorrapärane ja süsivesikutevaene toit. Süsivesikuid saame teraviljatoodetest, kartulist, pasta- ja riisiroogadest, puuviljadest. Kui sööte hommikusöögi (soovitavalt puder, võileivad vms), korraliku lõunasöögi (mis sisaldab kartulit, riisi või pastat) ja õhtusöögi ning nende vahele vahepalad (puuvili, müslibatoon, jogurt vms), mis annavad süsivesikuid, aitab see leevendada magusavajadust. Samuti võiks õhtusöök lõppeda väikese magustoiduga, mis aitab küllasustunde tekkimisele.

Teine põhjus võib peituda kinnistunud harjumuses end päeva lõpus magusaga premeerida. Koos teleri sisselülitamise või kohvilõhnaga käivitatakse harjunud magusasoov. Esmalt soovitan üle vaadata oma päevane söögisedel ja püüda jälgida piisavat süsivesikute saamist. Samuti võiks proovida süüa mõõdukalt magusat päeva esimesel poolel - see võte on paljusid aidanud - magusaisu vaibub. Kui olete päeva jooksul piisavalt süsivesikuid tarbinud, ei ole magusasoov õhtul organismi vajadus, vaid juurdunud harjumus, mida saab muuta teadlikult, muutes õhtust tavapärast tegutsemisahelat. Uue harjumuse kujunemine võtab aega, kuid aitab vabaneda probleemist.
Kaunist kevadet ja edu!