Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Mure kehakaalu pärast06.02.2011

Olen 47a naine. Sain hormoonravi (ülemineku iga) 3 aastat ja kaal tõusis 20 kg. Nüüd ei ole umbes 1 aasta ravimeid enam võtnud. Päev algab mul 3.00 hommikul (töötan kirjakandjana, tööpäev algab 3.45), siis on ka sunniviisiline söömine. Järgmine söök on kell 8.00, 13.00 ja õhtusöök kuskil 17-18 vahel. Kahjuks kaal kuidagi langeda ei taha. Kas see võib olla tingitud minu öisest töörežiimist. Kuskil spordiklubis ega toitumisega tegelevates klubides ei osale majanduslikel põhjustel. Sooviks natukenegi nõu, mida ette võtta.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Raviküsimustes konsulteerige kindlasti oma perearstiga. Kehakaal suurenes nii hormoonide kasutamisest kui ka eluaastate lisandumisest tingitud ainevahetuse tavalisest aeglustumisest. Ilmselt on söödav toit liiga energiarikas kas suhkru (süsivesikute), rasva (lihatoodete) või rasvaste piimatoodete poolest. Hea, et te sööte 4 korda päevas. Olulised on toidukogused ja nende energiasisaldus (kaloraaž). Esimene toidukord on liiga vara. Soovitan piirduda kas mahla või puuviljaga. Teisel toidukorral aga peaks olema puder, võileib, kodujuust, salat. Lõunasöök kell 13 on see toidukord, kus on vajalik suurem mitmekülgsus, rohkesti köögivilja, kas liha või kala ja juurde kartul, riis või makaronid. Õhtune söögiaeg on sobival kellaajal. Kuid kindlasti tuleb lisaks tööga seotud liikumisele teha enda heaks mingit kehalist treeningut. Selleks võib olla 1 tund kepikõndi või suusatamist, rattasõitu jm, mis ei vaja eraldi kulutusi. Muidugi hästi sobivad jõutreeningud saalis. Aga parimat abi saate Figuurisõprade rühmadest, mis toimuvad kord nädalas. Informatsiooni asukohtade ja kellaaegade osas leiate www.figuurisobrad.ee. Seal saab rühmajuht anda täpselt individuaalselt sobivaid söödava toidu koguseid ja retsepte ning saate isiklikult küsida kõike vajalikku. Juba mõne nädalaga selgub, milles on teie probleemid ja kuidas saab olukorda muuta.

Parimate tervitustega,
Mai Maser