Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kuidas ennast kindlustada mittekandva seina lammutamise tagajärjel võimaliku tekkiva mõra kahju eest?03.12.2014

Tere,
Kui lammutada korteris mittekandev sein (kinnitus olemas linnavalitsuselt ja korteriühistu polnud ka selle vastu) ja tekib ikka ülemisele naabritele oletavalt selle põhjusega pragu kunagi hiljem. Kes peaks tasuma kulud, kuigi tegemist mittekandva seinaga ja ehituslikult võib selle lammutada? Kuidas üldse teha põhjus kindlaks, kuna maja ikka "liigub" kui keegi remondib, tegemist 1970 ehitatud majaga. LV arvas, et NSV ehituskvaliteet on süüdi.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Vanemates hoonetes on tihti mittekandvad seinad muutunud deformatsioonide tulemusena osaliselt kandvateks seinteks st. seintele kantakse osaliselt vahelae koormus. Kahjustuste osas on võimalik teha ekspertiis. Kulude kandmise osas soovitusi anda ei oska.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt