Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kuidas vähendada põranda alust niiskust, milline oleks normaalne põrandaaluse niiskuse protsent?14.09.2015

Tere,
Sai ehitatud väike maja alt tuulduva põrandaga. Kuna põrandaalune pinnas on liivasavine, teeb muret maa seest tulev kapillaarne niiskus. On olemas tuulutusavad ja katusel ventilaator, mis tõmbab õhku põranda alt. Kuid ikkagi on niiskus 75-85%, kuigi õues samal ajal 50-65%. Kas saaksin niiskuse probleemi lahendatud, kui panen olemasolevale pinnasele 15-20cm kergkruusa? Hetkel on põranda ja maapinna vaheline ruum 50cm.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Parimaks lahenduseks on jäme liiva (peensusmoodul 2,5-3,0) paigaldamine pinnasele. Liivakihi paksus 300 mm. Katsete tulemused näitavad, et õhu suhteline niiskus langeb teil umbes kuuga 60-65% peale.
Ka kergkruusa võib kasutada, kuid mitte jämedamat kui 4 mm, kuid põrandaalusel pinnal on liiv parem, sest liivakiht kannatab kevadisi kõrgeid pinnavee tasemeid paremini kui kergkruus.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt