Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kuidas soojustada keldri kohal oleva köögi põranda seinaäärset piirkonda?25.01.2016

Köögi põranda all asub kelder, vanad talad otstest mädanenud.
ja põranda vahel savi ja muld, mis sai 10 a tagasi välja taritud ja 10 cm kivivillaga asendatud. Keldri seinad valatud betoonist mis suht kehva. Maja on ehitatud 1920 aastatel. Tänaseks päevaks on pandud uued talad 100 X 200 kandadega seina külge betoonpoltidega. Kannad ise on üle tõmmatud mastiksigaja ruberoid metalli ja puidu vahele pandud ning ka betooni ja metelli vahele. Puittalad on üle tõmmatud impraga. Kavas allapoole panna 0,8 osb mis üle tõmmatud impraga kõigist küljest ja vahele 2x 100 kivivill ja köögi põranda peale niiskuskindel vineer mille katan pvc. Kuid kas panna allapoole foolium paber või aurutõkkepaber ülespoole? Vundamendi vastu kasutaks 100 sinist penot seespool põrandalaagide vahel otstes, et ei tekiks otsest märgumist villal. Nii teeks kogu keldri perimeetri osas. Kuid kas see kõik ka õige on? Kõike paremat soovides

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Impra on pinnakaitse, mis puidu puhul on tihti pigem negatiivne kui positiivne, sest takitab puidu kuivamist. Kindlasti on vajalik villast allapoole paigaldada tuuletõke, kuid foolium selleks ei sobi, soovitan pigem pressitud villa (nt VKL). Styrofuam (sinine peno) paigaldamine vundamendi ja villa vahele on positiivne, kuid mitte üle 50 mm. Köögi põrandale (villast ülespoole) pole niiskustõket mõtet paigaldada, sest PVC kate ja niiskuskindel vineer on piisava aurutakistusega.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
www.kallepilt.ee