Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kas palkmaja renoveerimisel peaks aknad väljapoole vooderduse karkassi sisse nihutama?16.02.2016

Tere
Tavaline ühepere elumaja. Välisseinad on praegu sellised seest välja: tapeedikihid, lainepapp, palk paksusega ca 150 mm, tõrvapapp, laudis ilma õhuvaheta. Akende alt palgiosa pehkinud.
Ise teeksin nii: asendaks kahjustunud palgi fibo plokiga. Väljast võtan vana laudise ja tõrvapapi maha, teen prussidest karkassi, täidan karkassi villaga, peale tuuletõkke plaat, siis distantsliist 25 mm ja uus laudis.
Plaanis on ka aknad vahetada.
1.Kumb variant on õigem, kas uued aknad panna täpselt vanade asemele või nihutada väljapoole prussidest karkassi vahele?
2.Kui paks peaks olema villa kiht?
Seest võtaks tapeedi ja lainepapi maha. Et saada sein loodi, teen puidust karkassi.
3.Kas sisemine karkass on õige täita villaga, kihi paksus tuleks 30-50 mm.
Siseviimistluseks tuleb HDM plaadid.
4.Kas aurutõkke paber on vajalik, kui jah, siis kuidas oleks õige paigaldada.
Kuna elame maakohas, on täitsa reaalne, et mõni hiireke ühel päeval aurupaberi auklikuks teeb.
Kuna mul endal ehitusalane haridus puudub, oleksid asjatundja soovitused teretulnud.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Olete ette võtnud põhjaliku hoone taastamise, väga tubli !
1. Aknad soovitan nihutada niipalju väljapoole, et tuuletõkke välimine äär jääks aknaraami välimise äärega kohakuti.
2. Kui enne villa paigaldamist korralikult varavahed (palgivahed) ja nurgatapid ära topite, siis on 50 mm villa + tuuletõke juba korralik soojalisa. Võite panna ka 100 mm, saate veelgi soojema hoone.
3. Sissepoole soojustust paigaldada ei soovita.
4. Aurutõkkepaber palkhoonetel pole vajalik. Kui, siis ehk ainult niisketesse ruumidesse (saun, vannituba jms).
Edu soovides,
Kalle Pilt