Hoonete restaureerimine-renoveerimine


Küsimus: Kui ühte seina ei saa tuulutusavasid teha, kas toimivat põrandaalust tuulutust saab rajada torudega?12.10.2012

Tere. Kavas taastada vana puitpõrand ja parandada põrandaalust tuulutust. Kolmes küljes on tuulutusavad korras, aga neljandas küljes ei ole üldse ja ei saa ka teha. Kunagi oli pandud kuivkäimla tarvis põranda alt korstna ventilatsioonilõõri umbes 100 mm toru. Plaan vedada see toru 110 mm kanalisatsiooni plastiktoruga mööda seda külge laiali ja jätta kolmikute abil sinna augud, kus nad olema peaksid - kolm või neli auku. Külg ise kaheksa meetrit pikk. Kas sellest oleks üleüldse mingit kasu (mingi muidugi on) või jääb see 110 mm läbimõõduga toru nelja augu tõmbe jaoks väheseks ja korralikku tuulutust ikkagi ei teki. Kas on oht, et ämblikud teevad sinna torudesse võrgud ja kuna seda toru puhastada ei saa, siis nii või naapidi pole tast ikkagi mingit tolku?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Mida pikem on toru, seda suurem on õhu liikumise takistus ja seda vähem õhk rõhkude vahega liigub. Seega võiks pikkadel vahemaadel toru läbimõõtu võimalusel suurendada. Toru jagamisel kolmikuga mitmesse avasse aga pole üldse mõtet, sest määravaks saab ikka algse toru läbimõõt ja avade puhul hakkab siis tööle reeglina vaid üks ava (loodan, et sain teie mõtte kirjeldusest õigesti aru). Kui kolmes küljes on avad olemas, siis neljandas küljes on kindlasti abi ka ühest 110 mm torust.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt