Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kas vammist puhastatud betoonist vahelae kuumutamine ja kuiva liivaga tasandamine on hea alus uuele põrandale?09.11.2012

Tere!

Mure on siis uue põranda ehitamisega. Tegemist on puitmajaga ja hoonel on täiskelder. Kuna maja esimene korrus oli vammi küüsis (vamm sai tegutseda, kuna hoone esimene korrus oli mitmeid aastaid kütmata) pidi kõik puitpõrandad teisaldama koos muld-liiv-kruus-lubi soojustus kihiga. Seinad on kõik kuni välimise diagonaallaudiseni tühjaks tehtud, kõik vammiga kahjustunud konstruktsioonid on välja lõigatud ja uutega asendatud. Nüüd oleks vaja uus ja asjakohane põranda konstruktsioon välja mõelda.
Keldri ja 1. korruse vahel on betoonist vahelagi, kandvateks elementideks on raudteerelsid. Betooni peal on pigikiht. Kelder on niiske ja kütet seal ei ole. Esimesel korrusel on ahiküte.
Minu mõte oleks järgmine: põletiga betoonpõranda pealne pigi läbi kuumutada. Kõik seinad ja konstruktsiooni osad boracol 20-2Bd-ga üle tõrjuda ca 1m kõrgusele. Kuna betooni pealmine pind on kohati kuni 4cm madalam kui raudtee relsside ülemine pind, siis peaks ühtlustama kuiva liivaga (borax pulbriga segatud) kõik ühtlaseks tasapinnaks. Sinna peale tuleb 100 mm penot, siis kile ja võrkarmatuur ning 50 mm betooni, kõige peale läheb naturaalne parkett. Märgades ruumides läheb elektri põrandaküte betooni sisse ja pinna peale plaadid.
Loodetavasti on mõistlik lahendus, mida arvate teie?

Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Teie lahendus on seenkahjustuse suhtes korrektne. Kemikaalina kasutaks ma töötluseks pigem DeepKill´i, mis on antud olukorras parem puidu töötlemiseks. Ka töötluse kõrgus on päris suur, olen soovitanud töödelda vertikaalis kuni 0,5 m seene silmaga nähtavast piirist.
Kui vaadata teisest vaatenurgast, siis eluruumides pole selline põrandakonstruktsioon kõige parem - soovitaks ehitada ikka laudpõranda puitlaagidel ... kui on huvi, siis võin pakkuda ka konstruktsioonilise lahenduse. Viimase saamiseks palun kirjutage mailile kalle@mycology.ee

parimate soovidega,
Kalle Pilt

NB! Pigi kuumutamisel järgige tuleohutuse reegleid!!!