Hoonete restaureerimine-renoveerimine


Küsimus: Kas vana maja keldrit on võimalik vettpidavaks saada?29.01.2013

Tere!
Ostsime 50-60-ndatel ehitatud keldriga maja. Nüüdseks oleme 10 aastat elanud siin, aga keldris pidevalt vesi, mida kogu aeg pumbata tuleb. On näha, et eelmised omanikud on üritanud põrandat üle valada kõrgemaks, aga abi ei ole. Kas saab keldrit vettpidavaks muuta või kuidas kõige lihtsam oleks kelder ära täita/kaotada, et ei koguneks maja alla niiskust?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Olemasoleva hoone keldri seintele ja põrandale on raske ja kulukas hüdroisolatsiooni paigaldada. Kui te keldrit ei kasuta, siis oleks pigem mõtekas ülejäänud hoone niiskustasemete vähendamiseks kelder osaliselt liivaga täita. Soovitatav kuni 300 mm maksimaalsest veepiirist üleujutuste ajal (seintelt on sellisel juhul veepiiri jäljed selgelt eristatavad). Keldri täitmisel ärge sulgege avasid (aknad, ventilatsioonilõõrid jms.), sest kelder täidab ka hoonealuse tuulutuse rolli. Samuti pole soovitatav keldrit täita kogu mahus, sest ka siis väheneb hoonealune tuulutus.
Kalle Pilt
Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA