Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kas pruunmädanikust ja seeneniidistikust kahjustatud palgid tuleb toas eemaldada?19.02.2013

Tere,
ostsime korteri kahekorruselisse puumajja teisele korrusele. Kui eemaldasime toa seintelt ja laest kipsplaadid, tuli toanurgast välja palgikahjustus (pruunmädanik) ja seeneniidistik talal ning seinal. Eelmine omanik on toanurka õue poolt proteesinud mõned aastad tagasi, palkide tihendamiseks on kasutatud makroflexi ning ühendamiseks metallplaate. Kahjustunud toanurgas on laest eemaldatud mõned lauad ning näha on pööningul asuv kivivill. Fotod kahjustunud toanurgast on aadressil http://palgikahjustus.blogspot.com

Kas te oskate nende fotode järgi öelda, millise seeneliigiga võib tegu olla?
Kuidas peaks edasi käituma? Kas kahjustunud palgid tuleb eemaldada? Plaanisime palgid korteris nähtavale jätta ning liivapritsiga need heledaks lasta. Kas seda toanurka võib üldse liivapritsiga puhastada?

Ette tänades!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

Palkide asendamise ja/või allesjätmise otsustabki seeneliik. Kuna läbilasknud katuse neelukoht ja sademeveesüsteem on nüüd korras, siis lisaniiskust enam tulemas pole ja seega seent tõrjuma (kemikaalidega töötlema) pole mõtet hakata. Sellises kohas kasvavad tavaliselt Antrodia liigid, kuid on leitud ka Serpula lacrymans´i (majavamm). Fotode põhjal pigem esimene variant, kuid kuna resolutsioon on väike, siis ei ole üldse kindel. Seega oleks vajalik seeneliigi laboratoorne määramine Mükoloogiauuringute Keskus SA´s.
Soovi korral võin ka kohale tulla ja hoone ise üle vaadata.

Kalle Pilt