Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kas betoonist välisvooder vundamendile võiks lahendada probleemi, et muti- või hiirekäigud kinni saada?04.06.2013

Maakivist vundamendiga palkmaja põranda ülesvõtmisel tulid sealt välja muti või hiire käigud. Põrand on ehitatud ilma õhutuseta, liivatäidise peale. Vundamendi uurimisel selgus, et sinna kivide vahele on käigud tehtud. Kuidas oleks nüüd õige vundamenti nii tugevdada, et loomad enam põranda alla pahandust tegema ei pääseks? Kas betoonist vooder vundamendile väljapoole valada võiks probleemi lahendada? Ja kui paks see voodri kiht peab olema, et külm ja niiskus probleeme ei tekitaks?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Oleme ise kasutanud ja soovitanud tsingitud metallvõrgu (avaga alla 10 mm) kasutamist põrandapinnal liivakihi all ja vundamendi tuulutusavades. Teie juhtumi puhul võib seda kasutada ka väljaspool vundamenti, siis pole saneerimiskihi paksus oluline. Kui kasutate võrku seespool, siis kindlasti on vajalik see korralikult kinnitada vundamendi külge (ülespööratud osa kogu vundamendi ulatuses), sest vastasel juhul pääsevad hiired-mutid pragudest läbi.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt