Hoonete restaureerimine-renoveerimine

Küsimus: Kas saab ning kuidas soojustada maakivist vundamenti?19.07.2013

Maja ehitatud 19. sajandi alguses. Maakivist vundament, palkseinad kaetuna laudisega. Viimasel ajal on vundamendile sisse tulnud praod ja väiksed killud välja kukkuma hakanud. Osaliselt on sokli osa kõrge.
Poole maja all on ka kelder.
Kuidas ja mis vahenditega saaks täita/parandada pragusid? Kas on mõtet sellist vundamenti ka soojustada? Kui jah, siis kuidas seda teha?
Kellega saaks antud teemal täpsemalt konsulteerida?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Enne vundamendi soojustamist ja/või pragude täitmist tuleb kindlasti määrata pragude muutumine ajas. Kui praod laienevad, siis tuleb enne soojustamist analüüsida nende tekke ja laienemise põhjuseid ning need likvideerida. Kivikonstruktsioonide pragude dünaamikaga on tegelenud Martti Lainurm Puleium OÜ´st (tel. 5128201), temalt on võimalik tellida ekspertiis.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt