Katused

Küsimus: Kui võimas peab olema survepesur, et kivikatuselt sammalt kõrvaldada?03.03.2015

Tere!
Mitu bari vähemalt peaks olema survepesur, et pesta kivikatus samblast puhtaks?

Tänud ette!

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

katusekivid on muutumas traditsiooniks, Est-Steini katusekivid on mõnel juba 26 aastat katusel ja päris ilusa samblakihiga kaetud.
Mida puhtam on ümbritsev loodus seda kiiremini tuleb ka sammal
Sambla eemalduseks saab kasutada samblaeemaldajat, neid on kauplustes erinevaid. Kantakse katusele niiske ilmaga, need vahendid leotavad ja hävitavad sambla niidistikku. Päeva paari pärast saab katuse survepesuriga üle pesta. Survepesuri surve ei pea olema suur, lahti ligunenud samblakiht tuleb pestes üsna hästi maha. Suure survega on oht värvitud kivide puhul värvikiht maha pesta. Kui ei soovita kasutada keemiat, siis üsna hästi tuleb sammal maha kasutades survepesuris sooja vett. Keraamiliste katusekivede pesul võib kasutada suuremat survet.
Infoks tahaks öelda seda, et sammal ei ole katustele probleemi tekitanud, vanad 70-80 aastased betoonkivi katused, mis valmistatud Esimese Eesti Vabariigi ajal on siiani katustel.
Ka sammaldunud kivikatus näeb väärikas välja.