Katused

Küsimus: Kas on ka mingit vahet, kas katuse roovitus teha kuusest või männist?07.05.2015

Tere!
Plaan katust vahetada. Kas on ka mingit vahet roovituse materjalil, kas teha kuusest roovitus või männipuust? Mis on ühe või teise plussid ja miinused?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,
häid tugevusomadusi nõutakse puidult, mida kasutatakse kandvates konstruktsioonides. Männi ja kuuse tugevusomadused on enamjaolt sarnased. Puitmaterjali tugevusomadustele avaldavad nõrgendavat mõju nii okste suurus,
hulk kui ka nende asukoht ja kuju. Tänu oma erilisele rakuehitusele imab kuusk männist vähem niiskust.
Kuivades kuusepuidu rakud sulguvad, kuid männi maltspuit jääb avatuks.
Väiksema niiskusimavuse tõttu on kuuse niiskusest tingitud mahumuutused väiksemad. Puit on elav materjal, puidu kõikumine ei tekita probleemi kivikatusele, kivid on ülekattes ja liiguvad puiduga kaasa, ka kõveratel roovidel on katusekivid endiselt hästi kinnitatud ja paigas.