Katused

Küsimus: Kuidas oleks mõtekas paigaldada aluskatet kui sarikate vahe on suur, lausa 1600 mm?11.05.2016

Tere
Sarnast küsimust on siin küsitud korduvalt, kuid leidsin vastustest kahe erineva nõustaja vastused ja sooviks täpsustada. Majal on sarikad sammuga 1600 mm. Hetkel seal laastukatuse roov ja selle peal eterniit katus. Soov oleks teha kõik sarikateni puhtaks ja paigaldada uus eterniit (1750x1130 & 15kg/m2).
Nüüd tekkis küsimus, kas hingavale aluskattele liiga ei tee nii pikk sarikate vahe? Aluskatte kinnitaks 25x50 liistuga, kas oleks mingi vahe kui kasutada laiemat liistu?
Roovi materjaliks kasutaks 50x100 puitu, sammuga kuni 800 mm. Kas jääb see katust kandma sellise sarikate vahega? Teie olete vastanud sarnasele küsimusele, et kui sarikate vahe on 1200mm-2000mm siis sobib roovituseks 50x100 materjal. Kas mõistsin midagi valesti kui sain aru, et siis sobiks see minulegi? Teine nõustaja on vastanud sarnasele küsimusele, et tuleks kasutada väga suure ristlõikega materjali. Kas 50x100 on väga suure ristlõikega?
Teise võimalusena olen kaalunud mõtet laastu roov alles jätta. Kuna tegu on vana majaga, mille sarikad ei ulatu räästasse vaid lõpevad lae talade peal ära, nii ka roovitus. Räästas on hetkel väga lühike ja alumised plaadid on kinnitatud alles 300-400mm kauguselt alumisest servast. Laetala ots ulatub aga kaugemale kui sarikal roovituse kinnitamise tasapind. Roovituse eemaldamisel tekiks probleem kuidas teha uus roovitus räästani (esimene roov 60mm plaadi äärest).
Jätaks vana roovituse alles, see on vähemalt 40mm paks, laius kõigub 40-70mm vahel ja tihedus 150-200mm. Selle pinnalt juba saaks panna 50x100 materjali räästast harjani, iga sarikakohalt ja igasse vahesse ka üks lisaks. Räästa osa tugevdaks ristipidi 50x100/50x150 ja seoks laetala otsaga. Siis kile 25x50 liistuga kinni ja siis uus roovitus 50x100. Kas selline lahendus annaks tugevust juurde ja kas võiks siin mõlema 50x100 asemel kasutada 50x50 materjali.

Ette tänades

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

tegemist on ilmselt vana talumaja katusega, umbes 100 aastat vana.
Ümarpalk sarikad keskmiselt läbimõõduga 140-150 mm. Kui oli laast ja eterniit, siis soovitaks kaaluda ka kivikatuse paigaldust. Kestab kindlasti kauem kui vana eteterniit. Mõistlik on kogu vana roovitus maha võtta, sest uus kivikatus püsib järgmised 100 aastat. Ümarpalk sarikad saate ülevaate kui heas korras nad on ja vajadusel proteesida. Kindlasti üle vaadata kõik sarikate kinnituskohad, Üle koputada sarika penni puupunn ühendused. Tavaliselt annab neid sentimeeter paar tagasi sisse lüüa. Soovitaks paigaldada kvaliteetne armeeringuga hingav aluskate, näiteks Divoroll Universal 2 S, mis on varustatud mõlemas servas teibiga. Aluskate paigaldata horisontaalselt, tõmmates õrnalt pingesse.
Hingav aluskate on ühtlasi ka tuuletõke, hiljem lihtne pööningu poolt soojustada kui on tegemist eluruumidega. Distantsliist sarikatele aluskate peal võiks olla 3,5-5 cm kõrgune, mis tagab hea tuulutuse. Roovituseks sobib 50x100. Juhiks veel tähelepanu sellele, et hingava aluskattega on tunduvalt mugavam saada hea tuultpidav sõlm. Pean silmas seina ja sarikatevahelist osa.
Tehke õige otsus ja valik, mis kestab kaua.