Küttesüsteemid

Küsimus: Millest on tingitud kohin keskkütteradiaatorites?15.08.2014

Millest on tingitud kohin keskkütteradiaatorites? Küttesüsteem rekonstrueeriti 2012. aastal ja peale seda on kolmanda korruse küttesõlme kohal olevas korteris radiaatorites tugev kohin, mis eriti häirib öösel. Mida annaks ette võtta?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Tegu on voolumüraga. Selline asi juhtub, kui küttetorustik on tehtud liiga peenest torust või kui radiaatoritermostaat on sulgumise piiril, s.t. ava on väike. Kas müra kaob, kui radiaatoriventiili täielikult avate?
Sel juhul aitab kütte pealevoolu temperatuuri alandamine. Aitab ka ringluspumba kiiruse vähendamine või siis rõhutundliku ülevooluventiili paigaldamine peale- ja tagasivoolu vahele.
Kõike seda võib teha, kuid arvestades, et tippkoormusel (kui õues on -20 kraadi) küttevee vooluhulk ja tempertuur oleks piisav vajaliku ruumitemperatuuri saavutamiseks.