Küttesüsteemid

Küsimus: Küttesüsteemi valik, võrdlus21.03.2011

Kas võiksite anda põgusa ülevaate, mida soovitate 105 m2, 1-korruselise uue puitmaja küttesüsteemiks?
Milline neist on edaspidi kõige efektiivsem (5-10a tasuvus), orienteeruv investeering ja edaspidised jooksvad kulud?
1. elektriküte
2. õhk + õhk küte
3. õhk + vesi küte

Lugupidamisega,
majaehitaja

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Tänan hea küsimuse eest.

1) Alginvesteeringu poolest on soodsaim elektriküte. Süsteemi väljaehitamise maksumuseks kujuneb ca 1000-2500 eurot. Olenevalt välistemperatuurist ja maja soojustusest/ventilatsioonist võib küttele kuluda aastas ca 16000-18000 kW/h.

2) Hea ja soodne lahendus oleks kombinatsioon õhk-õhk soojuspumbast ja elektriküttest. Kuna õhk-õhk soojuspump on lisakütteseade, siis vajatakse suurema küttevajaduse katmiseks väga madalatel välistemperatuuridel ka elektrikütet. Parematel soojuspumpadel on külmakindlus kuni -25 kraadi, kuid see ei päästa meid lisakütte vajadusest. Õhksoojuspump sobib paremini avatud planeeringuga hoonesse. Ainult soojuspumbaga küttes peab arvestama temperatuuride erinevusega eri hoone osades. Olenevalt välistemperatuurist ja maja soojustusest/ventilatsioonist võib küttele kuluda ca 8000-10000 kW/h aastas. Alginvesteering ca 1500-3000 eurot.

3) Parim lahendus oleks õhk-vesi soojuspump. Tegu on tervikliku kütteseadmega (ei vaja lisakütteseadet) mille kasutegur on võrreldav õhk-õhk tüüpi soojuspumpadega ning mis võimaldab toota ka tarbevett. Paremate seadmete automaatika võimaldab ka päikesekütte juhtimist.
Olenevalt välistemperatuurist ja maja soojustusest/ventilatsioonist võib küttele kuluda ca 7000-8000 kW/h aastas.
Alginvesteering ca 6000-8000 eurot.