Küttesüsteemid

Küsimus: Praod uue ahju koldeosas13.04.2011

Tere,
Ladusin eelmisel aastal telliskividest ahju (umbes 140 x 75 x 230). Esimene lõõr läheb ahju taha alla, siis üles ja on langevate lõõridega. Ahju sisse ladusin serviti kivid (täies ahju ulatuses).
Kui suure vahe oleksin pidanud jätma sise- ja väliskivi vahele?
Probleemiks on praod kolde piirkonnas.
Kas välisvooder tuleb lammutada ja uuesti laduda?

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere küsija,
Eeldan siis, et tegemist on nn Soome tüüpi kaminahjuga. Sellisel juhul peab ahju laduma nii, et välisvooder ei ole seotud koldega. Lihtne on laduda, kui välisvoodri ja kolde vahele panna lihtne papp (3–5 mm) ja nihutada seda rida-rea jooksul üles. Hiljem tuleb papp ära võtta.

Mis on nende pragude põhjused - kas kividel on olemas nõutud ristseotis? Kas kolle toetub ikka kindlalt - kas ei ole ehk sinna kivide vahele metalli sattunud?
Ning eriti oluline küsimus, kas kolde šamottkivid on laotud maksimaalselt kuni 3 mm vuugiga? Leides nendele küsimustele vastused, peaks leida võimaliku lahenduse.

Tervet ahju ei ole vaja lammutada, enamasti võetakse lahti üks külg, kui kolde uuesti ladumine osutub vajalikuks.