Küttesüsteemid

Küsimus: Milline küttesüsteem sobib soojustamata majja?13.04.2011

Tere,
Milline oleks kõige efektiivsem ja säästlikum küttesüsteem 200 m2 soojustamata majja? Maja on ehitatud 1990. aasta algul (kiviplokkidest), soojustatud ei ole seest ega väljast.
Tänud ette!

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere,
Soojustamata maja kütmine ei saa olla efektiivne. Energiakulu sõltubki suures osas hoone soojapidavusest ja alles siis katla kasutegurist ning küttesüsteemi efektiivsusest.

Välitingimustes lokaalse sooja saamiseks kasutatakse kiirgureid. Nende puhul soojendatakse kiirguse piirkonda jäävat objekti soojuskiirgusega ning ümbritseva õhu temperatuur jääb madalamaks. Kiirgureid on olemas nii gaasil kui elektril töötavaid, kuid nende paigalduskõrgus on tavaliselt suurem, kui toa kõrgus - 3m.

Mitme õhk-õhk soojuspumpaga oleks võimalik maja erinevaid ruume lihtsalt välja lülitada, kartmata külmumist. See lahendus nõuab tippkoormuse katmiseks lisakütet.

Kõigi muude küttesüsteemide korral pole vahet, millega kütta. Täna on suhteliselt soodne halupuu, kuid hinnad muutuvad kogu aeg ja homme ei pruugi see nii enam olla. Hoone soojavajaduse rahuldamiseks peab aga katla võimsus olema selleks piisav, olgu see nii suur kui tahes. Samuti tuleb küttesüsteemi rehkendustes sellega arvestada.