Küttesüsteemid

Küsimus: Kas on mõtekas korterisse paigaldada gaasiküte?04.05.2011

Tere
Korter on 45m2. Kas on mõtekas sinna paigaldada oma gaasiküte?
Kas nii väikse pinna jaoks on üldse katelt olemas ja mis see süsteem võiks umbes maksta?
Mis võiks siis olla talveperioodil kuu gaasi arve?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
45 m2 on tõesti väga väike korter ning gaasikütte poolt ja vastu argumente peab hoolega kaaluma.
Maagaas on soodsam kui otsene elekter. Tänase seisuga umbes 2 korda. Samas tuleb arvestada, et gaasiseadme põlemisjäägid tuleb kuhugi juhtida ning gaasi ja küttesüsteem valmis ehitada. Samuti teevad kõik katlad veidi müra. Kogu projekti maksumus ca 3000 eurot.
Katelde võimsust sellisel juhul ei määra mitte korteri suurus, vaid tarbevee tootmise vajadus - 24 kW seade võimaldab 10 l/min voolava vee temperatuuri tõsta 35 kraadi võrra ja nõnda saada talvel 40 kraadist sooja vett. Kütet tüüritakse ruumi temperatuuri järgi.
Aastane gaasikulu 700...900 m3/aastas, s.o. energiat 6500...8500 kWh/aastas. (Energia hinnad muutuvad, rahaks arvutage see ise.)
Kui korteri ehitus on alles pooleli, siis minu soovitus on kütteosa lahendada vesipõrandaküttena. Sel juhul saate kütma panna ka väikese võimsusega õhk-vesi soojuspumba ja vältida suures osas otsese elektri kasutamist.