Küttesüsteemid

Küsimus: 9-kordse maja keskküttesüsteemi tasakaalustamine10.05.2011

Tere!
Kas on võimalik tasakaalustada keskküttesüsteemi, et 9-kordses majas saaksid kõik korterid ikka sooja?
Tunnen huvi just sellise süsteemi puhul, kus soe vesi ringleb kõigepealt üles 9 korrusele ja siis allapoole mööda nii malmribisid, kui ka plekkradiaatoreid ja alumised ei saa kuidagi radiaatoreid soojaks.
Ülemistel korteritel on väga paljudel endal vahetatud plekkradiaatorid malmradiaatorite vastu suure hulga ribidega aga alumistel ikka veel vanad plekkradiaatorid nagu algselt ette nähtud.
Kas on tänapäeval võimalik sellises olukorras igal korteril eraldi kasutatud-saadud soojuse tarbimist välja arvutada, et selle eest tasuma hakata?
Kas üldse tohib sedasi ise radiaatoreid vahetada?
Mis firma sellega tegeleks ja kui kalliks see minna võiks?
Tänan!

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Ilma põhjaliku keskkütte renoveerimiseta (küttesüsteemi muutmine 2-toru süsteemiks ja paigaldades radiaatorite ette termoventiil+termostaat), ei ole see võimalik. Antud juhul alumiste jaoks muudaks asja paremaks võimsama tsirkulatsiooni pumba paigaldamine. Radiaatorite vahetus peaks toimuma vastavalt korteri soojavajadusele ja ühendustorustik ei tohi olla läbimõõdult peenem olemasolevast, et mitte tekitada lisatakistust.
Renoveerimine nõuab projekti koostamist ja maksumus on võimalik hiljem ka välja arvutada.